erdelyfold
Men

dvzllek a honlapon. Eu v urez bun venit! Erdlyrl sok informci sszegyjtve s minden egy helyen megtallsz. Kedved szerint nzegesd ket. Kpekkel csatolva. Forrsok feltntetve a cikkek vgn.

FOLDAL ERDLY ROMNIA lmnybeszmol rdekessgek

 
Chat
 
Oldal infrmcik

Szerkeszt: Vavyan
Nyits: 2011.05.20.
Tma: Erdly
Forrsok megjelentse:
cikkek vgn

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Vendgeim
Induls: 2011-05-20
 
A fejedelemsg els vlsga

A 15 ves hbor kora

A hossz - vagy ms nven tizent ves - hbor (1591/1593-1606) a dunai Habsburg-monarchia s az Oszmn Birodalomsszecsapsa volt a Magyar Kirlysg terletn. A Habsburgokkal szvetsgben harcolt az Erdlyi, a Havasalfldi, a Moldvaifejedelemsg, a Nmet-Rmai Birodalom s a Ppai llam tmogatsval. A hborhoz tbb eurpai llam s trk uralom alatt l np, gy a szerbek s bolgrok is csatlakoztak, akik kzl sokat hajdk kz szerveztek. A harcban kzvetve rintve volt Perzsia is, amely zsibl kttte le a trk erk egyrszt. A kezdeti keresztny sikerek utn az erviszonyok kiegyenltdtek, gy 1606-ban az eredeti llapothoz kpest lnyegben kevs vltoztatssal ktttek bkt.

Legfontosabb hadszntr

Bocskai-felkels

Kismarjai Bocskai Istvn (Kolozsvr1557janur 1. – Kassa1606december 29.Erdly fejedelme 1605 s 1606 kztt. Jelents szerepet jtszott a reformciban.

Bocskai Istvn 1576-ban hazatrt Erdlybe, s nem ment vissza a Habsburgok udvarba. Ittmaradst az is indokolta, hogy miutn az erdlyi fejedelmet, Bthory Istvnt ekkor lengyel kirlly is megvlasztottk, br nem mondott le Erdly trnjrl, de a fejedelemsget ezentl Bocskai sgora, a vajdv kinevezett Bthory Kristf kormnyozta. (Bthory Kristf felesge Bocskai nvre, Bocskai Erzsbetvolt.)

Vgrendeletben a fggetlen Erdly fenntartst kttte utdai lelkre, amelyik kedvezbb klpolitikai krlmnyek kzt majd megvalsthatja a szultn s a csszr birodalma kzt az orszg egysgt s a nemzeti kirlysgot.

"n Bocskai Istvn, Istennek kegyelmessgbl Magyarorszgnak s Erdlynek fejedelme, szkelyeknek ispnja… mint nemzetemnek, hazmnak igaz jakarja, fordtom elmmet a kznsges llapotnak elrendelsre s abbl is az n tancsomat, tetszsemet, igazn s j lelkiesmrettel (meghagyom) megrom, szeretettel intvn mind az erdlyieket s magyarorszgi hveinket az egyms kzt val szp egyezsgre, atyafii szeretetre. Az erdlyieket, hogy Magyarorszgtl, ha ms fejedelemsg alatt lesznek is, el ne szakadjanak. A magyarorszgiakat, hogy az erdlyieket el ne tasztsk, tartsk atyafiainak s vreknek, tagjoknak… Valameddig pedig a magyar korona ott fenn, nlunknl ersebb nemzetsgnl a nmetnl lszen, s a magyar kirlysg is a nmeteken forog, mindenkor szksges s hasznos egy magyar fejedelmet Erdlyben fenntartani, mert nkik javokra, oltalmokra lszen. Ha pedig Isten adn, hogy a magyar korona Magyarorszgban magyar kzhez kelne egy korons kirlysg al, gy az erdlyieket is intjk: hogy attl nemhogy elszakadnnak, vagy abban ellent tartannak, de st segljk tehetsgek szernt s egyenl rtelembl azon korona al, a rgi md szernt, adjk magokat."

Bthory Gbor 
somlyai Bthory Gbor (Nagyvrad1589augusztus 15. – Nagyvrad1613oktber 27.erdlyi fejedelem, a Bthory csald utols uralkodja a fejedelmi trnon.Erdly hatalmt HavasalfldMoldva s a lengyel kirlysg megszerzsvel akarta nvelni. Havasalfld elleni tmadsval azonban magra haragtotta a trkket, mg erszakos kormnyzsval s erklcstelen magnletvel elidegentette az erdlyi rendeket, fleg a szsz polgrsgot, melynek nkormnyzatt eltiporta, s fvrost, Szebent megszllotta. A szszok 1611-ben behvtk ellene Radul havasalfldi vajdt, de Bthory kiverte az orszgbl. A bcsi udvar ekkor Forgch Zsigmondot haddal kldte ellene; a ksrlet azonban kudarcba fulladt, s ezutn kiegyezett a csszrral, a Portt viszont nem sikerlt kiengesztelnie, 1613-ban hadat indtott Bthory ellen. A fejedelem, hogy trnjt megmentse, hajland lett volna Vradot trk kzre adni, mire a hajdk meggyilkoltk.

(forrs: wikipdia)