Erdly volt a hbor legfontosabb mellkhadszntere. Az Erdlyi Fejedelemsg 1595-tl vett rszt a hborban. Ebben az vben a fejedelem - Bthory Zsigmond - eleinte alig tbb mint 15 ezer embert tudott fegyverbe szltani, ezrt szeptember 15-n knytelen volt a jobbgysorsba slyesztett kzszkelyeket felszabadtani, gy szerezve meg tmogatsukat. Ennek a lpsnek ksznheten mintegy 25 ezer szkely frfi is csatlakozott a fejedelmi sereghez, gy 40 ezer fnyi sereggel tudott elindulni a szorongatott helyzetben lev Vitz Mihlyhavasalfldi vajda segtsgre. A havasalfldi - erdlyi seregek Gyurgyevnl veresget mrtek a trkkre, kzben egy msik erdlyi sereg Borbly Gyrgy vezetsvel elfoglalta Lippts Borosjent.
Zsigmond azonban alig hogy hazatrt a hadjratbl visszavonta a kzszkelyek szmra kiadott oklevelet, ezrt 1596. tavaszn felkels trt ki (vres farsang), amelyet azonban a fejedelem katoni vrbe folytottak. Ez utn azonban Bthory tbbet nem szmthatott a szkelyek segtsgre, ezrt az abban az vben indtott vllalkozsai rendre kudarcba fulladtak. Az amgy is labilis idegrendszer Bthory ezrt megegyezett Rudolf csszrral, hogy birtokokrt cserben a Habsburg Birodalmon bell lemond az erdlyi trnrl, amit 1598-ban meg is tett, de rvid id mlva meggondolta magt s visszatrt a trnra, de egy v mlva jra lemondott unokabtyja, Bthory Andrs javra, majd kikltztt Lengyelorszgba.
Bthory Andrs megprblt bkt ktni a trkkkel, gy hogy a Habsburgokkal is megtartsa a j viszonyt, ugyanakkor viszont az orszg vdelmnek rdekben vd- s dacszvetsget kttt a Havasalfld s Moldva uralkodjval is. Idkzben azonban Rudolf megegyezett Mihly vajdval Bthory eltvoltsban. Enek rdekben 1599 szn Mihly hadzenet nlkl megtmadta Erdlyt. A fejedelem sebtben sszeszedte seregt majd kivonult a romn sereg ellen, de oktber 28-n a sellenberki csatban veresget szenvedett. A fejedelem nhny hsges embere ksretben megprblt Lengyelorszgba meneklni, de Cskszentdomokos mellett, a Psztorbkkn az rdg Balzs vezette szkelyek meggyilkoltk.
Mihlyt az oldaln ll szkelyek s szszok 1600 elejn megvlasztottk fejedelemnek, Rudolf csszr azonban csak mint Erdly kormnyzjt volt hajland elismerni. Habr kezdetben az erdlyi frendek is mellette lltak, hamar elidegentette ket magtl, azzal, hogy romn bojrokat helyezett minden tisztsgbe s a vrak lre is sajt hveit lltotta. Egyedl a szkelyek tartottak ki mindvgig hsgesen mellette, mivel felszabadtotta ket a jobbgyi fggs all s kln hadsereget szervezett bellk. Uralkodsa alatt teljesen kifosztotta az llami kincstrat, aminek eredmnyeknt nem tudta zsoldosait fizetni, akik ezrt rabolni, fosztogatni kezdtek. A pnzgyi helyzet orvoslsa vgett megtmadta s elfoglalta Moldvt is, de hamarosan kiderlt, hogy Moldva sincs rzss helyzetben. Az uralkodsval elgedtlen nemessg fellzadt s Bthory Zsigmondot hvta vissza a fejedelemsgbe, akit Rudolf csszr parancsra Giorgio Basta kassai fkapitny is segtett. Mihly seregt a miriszli csatban legyztk, pedig egyelre knytelen volt elmeneklni.
Zsigmond azonban csaldst okozott Rudolf szmra, mivel az addigi politikjt feladva trgyalsokat kezdemnyezett a trkkkel, amirt ezttal Basta s Mihly sszefogtak s a goroszli csatban megvertk csapatait, t magt pedig jra, ezttal vgleg szmzetsbe knyszertettk.
Basta ezt kveten jobbnak ltta, ha megszabadul Mihlytl, ezrt 1601. augusztus 19-n vallon zsoldosaival meggyilkoltatta. Ezutn lett Erdly tnyleges ura, mint Rudolf csszr megbzottja. Az orszgban rmuralmat vezetett be, zsoldosai szabadon garzdlkodtak. Ez ellen trt ki a Szkely Mzes vezette felkels, 1603-ban. A felkelk kztt ott volt a ksbbi erdlyi fejedelem, Bethlen Gbor is. A felkelk mrcius vgn lendltek tmadsba trk-tatr segdcsapatokkal megerstve, Temesvrrl kiindulva. prilis 15.-re mr Segesvr, Hromszk s a Partiumkivtelvel egsz Erdlyt sikerlt elfoglalnia. Mjus 9-n az orszggyls fejedelemm vlasztotta.
A Habsburgok megprbltak bkt ktni vele, de a bke ajnlatot elutastotta. Ekkor azonban a Habsburgoknak sikerlt mozgstaniuk szvetsgesket, Radu erban havasalfldi vajdt, aki dlrl tmadt Erdlyre, majd Brass mellett sztverte Szkely Mzes seregt, a csatban a fejedelem is elesett.Basta ezt kveten jobbnak ltta, ha megszabadul Mihlytl, ezrt 1601. augusztus 19-n vallon zsoldosaival meggyilkoltatta. Ezutn lett Erdly tnyleges ura, mint Rudolf csszr megbzottja. Az orszgban rmuralmat vezetett be, zsoldosai szabadon garzdlkodtak. Ez ellen trt ki a Szkely Mzes vezette felkels, 1603-ban. A felkelk kztt ott volt a ksbbi erdlyi fejedelem, Bethlen Gbor is. A felkelk mrcius vgn lendltek tmadsba trk-tatr segdcsapatokkal megerstve, Temesvrrl kiindulva. prilis 15.-re mr Segesvr, Hromszk s a Partiumkivtelvel egsz Erdlyt sikerlt elfoglalnia. Mjus 9-n az orszggyls fejedelemm vlasztotta.
A fejedelem holttestt Michael Weiss brassi br titokban temette el a sajt kertjben. Erdlyben Basta zsoldosai garzdlkodtak tovbb, bntetetlenl a Bocskai-felkels sikerig.
(forrs wikipdia)
|