A foly szakaszai
A Duna forrsktja (Donauquelle)
A Duna meglehetsen hossz foly, sokfle tjon folyik keresztl. Alapveten (mint minden folyt) a Dunt is hrom szakaszra lehet bontani, a Fels-, a Kzps- s az Als-Dunra. A fels szakasz a Duna forrstl nagyjbl a Morva foly torkolatig tart. Itt alapveten a gyors sodrs, a vzszint jelents esse jellemz. A foly nagy mrtkben bontja a partjnl lv kzeteket, mlyti medrt, a keletkezett hordalkot tovbb szlltja.
A kzps szakasz a Morva torkolattl nagyjbl a Krptok dli vonulatig, Szrnyvrig tart. A kzps szakaszon a foly sebessge mrskldik. Az als szakasz, amely Szrnyvrtl a Duna-deltig r, jellemzen nagyon lass folys s kis ess. A Duna-delta alapveten jl elklnthet az als szakasz tovbbi rszeitl. Egyrszt, mivel itt a Fekete-tenger hatsai – daglykor a visszafolys – is jellemzek, illetve itt mr szinte llvzz alakul a Duna, minden hordalkt lerakja. Ezltal egyre nagyobb terletet vesz el a tengertl.
A Duna kialakulsa
A Duna vzgyjtterletn leghamarabb, a harmadkor elejn a kristlyos magashegysgi rszeken alakultak ki a folyk. Teht azInn, a Mura, a Drva, a Morva s a Vg kialakulsa jval megelzte a ffoly ltrejttt. Komolyabb meghosszabbodsukrl azonban csak a hegysgek kztti tengerblk visszahzdsakor, a miocn idszakban lehetett sz.
Maga a Duna a pliocn idszakban kezdett ltrejnni. A Nyugati-Alpok vizein tpllkoz sduna a Bajor-medence feltltse utn indult meg mai tjn. Felttelezheten valamikori vzgyjt terlete jval nagyobb lehetett a mainl. Errl rulkodnak a mr kiszradt vlgyek a Svb-Alb dli vonulatain. Az azta kialakult mlyebben fekv Rajna a Duna forrsterletrl nagy mennyisg vizet szlltott s szllt ma is el. Mivel a hegysg itt nagyrszt porzus mszkbl ll, rengeteg fldalatti bvpatak szlltja a Duna forrsterletrl a vizet inkbb a Rajna fel. Kt nagy vznyel tallhat a Svb-Alb hegysgben, amelyeket „Dunai Vznyelnek” (nmetl: Donauversickerungnak) hvnak. Az ide foly vz szrazabb nyri napokon teljes mrtkben elszivrog s nagyrszt Nmetorszg legbvizbb forrsn az Aachtopfon keresztl a Rajnba torkollik, csak a maradk halad a Duna fel. Mivel a lefoly hatalmas vzmennyisg lassan, de biztosan koptatja a mszkvet, geolgusok jslsa szerint a Duna legfels folysa egy nap teljesen eltnik, s minden vizt a Rajna gyjti be majd.
A Duna alsbb szakaszai a medenck folyamatos feltltsvel jhettek ltre. A pliocn vgn jutott el a Duna a Kisalfldig. Ekkor a mai nyugat-kelet irny helyett szak-dl irnyban folyt itt a foly, s az akkor mlyebben fekvDrva-Szva-kze fel folyva nagyjbl a mai Drva medrt rhette el. Csak apleisztocn idszakban alakult ki a kisalfldi folysa, s tltdtt fel a magyar Alfld, majd a Dinri-hegysg s a Krptok tallkozsnl lv Vaskapu ttrse utn a Romn-alfld is.
A foly legfiatalabb szakasza a Dobrudzsa nyugati oldaln tallhat dl-szak irny folysa, amely pusztn a pleisztocn idszak vgn alakult ki. Ekkor rte el a szintn pleisztocn kialakuls Fekete-tengert a Duna. A holocn idszakban az Al-Duna szaki s a Duna-delta kialaktst vgezte a foly. A Duna mai napig vi mintegy t mterrel a tenger belseje fel „nyomja” a szrazfldet.
A Duna jellegzetessge az n. teraszokra tagolds. Egyes teraszok a klnbz idkben a Duna rtert jelentettk, amelyek keresztmetszetei fiatalsgi sorban egyre kisebb, nagyjbl koncentrikus flkr alakba rendezdnek.
A Duna tjforml szerepe
A Duna tjforml szerepe ketts, egyszerre pt s pusztt is. A rombols elssorban a gyorsabb folys, hegyi szakaszokon, mg az pts a lassabb folys, alfldi rszeken jellemz. A pusztts mrtke fgg a foly sebessgtl. gy a nagy sodrs helyeken komoly mrtket lthet, mg a kevsb gyors folysoknl szinte elenysz a foly ilyen irny tevkenysge. A foly llandan koptatja s mlyti medrt. A kemnyebb kzetek koptatsa jval hosszabb idt vesz ignybe, mint a puhk, ezrt a Duna jellemz geolgiai kpzdmnyei a sziklk, amelyek a puhbb, mra mr elkopott kzetekbe gyazott kemnyebb kzeteket jelentik. A Dunn, tbb helyen is tallni szikls szakaszokat, ahol ezek a kpzdmnyek meglehetsen srk. Ezek kzl a legismertebbek a Passau feletti, az aschahi, a Grein s Stunden kztti, valamint a vaskapui szakaszok.Magyarorszgon kisebb szmban Nyergesjfalunl, Dms s Nagymaros kztt, valamint Budafoknl tallni sziklkat.
A foly nagy mennyisg hordalkot szllt, amely a fels szakaszon mg igen nagy mreteket, lejjebb mr csak porszemnyi nagysgot vehet fel. Ha a vzszint hirtelen apadsnak indul, a Dunn jellemzen kialakulnak a ztonyok, amelyek ebbl a hordalkbl szrmaznak. A vzszint ismtelt nvekedsvel a ztonyok is eltnnek, a foly tovbb szlltja a hordalkt. Jellemzen ztonyos rsz a Duna Rajka s Gny kztti szakasza, ahol a Bs–nagymarosi vzlpcs megptsvel a hasonl kpzdmnyek mg nagyobb szmban elszaporodtak. A Duna klnleges kpzdmnyei az aldunai sellk, amelyek a mederfenk kisebb-nagyobb kitremkedseit jelentik.
A lszs skvidkeken keresztlhalad foly mlyen belevjja magt a puha kzetbe, ezrt itt megfigyelhetk a magaspartok. Ilyen szakaszok elssorban a jobb parton tallhatk Gnys Komrom, valamint rd s Mohcs kztt. Ezeken a helyeken fokozottabb fldcsuszamls veszly van, mivel a foly fokozatosan alssa a hegyoldalakat.
Egyre kisebb szmban, de mg jellemzek a Duna mentn a mocsarak, amelyek lerakott hordalkkpokon alakultak ki. Ezekbl a legnagyobbak Bajororszgban, a Hansg s a Duna-delta terletn tallhatk. A Duna ptmunkjaknt jttek ltre a hordalkkpok, amelyek esetenknt szigeteket is ltrehoznak, illetve a Duna-delta (elssorban a Kilia-g) terletn aturzsok.
forrs: wikipdia
|