A Mezsg szvben szletett, a Kolozs megyei Vlaszton 1908. janur 8-n, arisztokrata csaldban, a klvinista valls jegyben, grf Wass Endre s a Bnffy Ilona gyermekeknt. A csald a nemesi cmet, a Czegei tavat s a krltte lv dombokat mg Szent Lszl kirlytl nyerte. Ezeknek a domboknak az egyikn llt a vasas-szentgotthrdi udvarhz, melyben a kis Albert szletett, s ott terlt el az a mezsgi fld is, melyet mvelni, szeretni tanult, mg a trtnelem vihara ki nem tpte onnan.
A csald rgi kastlya ma mr nem ll. A kommunizmus veiben leromboltk. Helyn egy konzervgyr ktelenkedik. Msodik otthona, a czegei kastly is e rombolsi dh ldozata lett.
Albert, a kis grf, tanulmnyait a nagy mlt Farkas utcai Reformtus Kollgiumban kezdte, Kolozsvron. Kivl nevelsben rszeslt. Itt rettsgizett 1926-ban. Ezt kveten gazdasgi tanulmnyokat folytatott a magyarvri s a debreceni gazdasgi akadmin, majd Nmetorszgban s a prizsi Sorbonne-on. Nehz idk jrtak az erdlyi magyar arisztokrcia szmra. Tanulmnyai vgeztvel mgis visszatrt a csald birtokra, s gazdlkodni kezdett megalapozott tervei szerint. A gazdlkodstl azonban minduntalan a szavak vilga ragadta el. Versek rsval kezdte. Verseskteteivel felhvta magra az erdlyi helikonistk figyelmt.
Meg is hvtk a grf Kemny Jnos marosvcsi birtokn megrendezett, vadszattal egybekttt, irodalmi s mvszeti tallkozra. Meghatroz, letre szl lmnye fakadt az ilyen tallkozkbl. Vilgnzeti felfogsa, a transzilvanizmus leteszmnye is ekkor forrott ki benne a maga teljessgben. Gondolatvilgban misztikus szintre emelte Erdlyt s az erdlyi szellemisget. Szmra Erdly nem csak egy fldrajzi egysg, ebben a szban benne van mindaz, ami igaz, j s tisztessges.
1934-ben megjelent Farkasverem cm regnye, mely nevt orszgszerte ismertt tette. Az irodalmi krk akkora elismerssel fogadtk e mvt, hogy a kor legnagyobb hazai irodalmi kitntetst, a Baumgarten-djat tltk oda. 1944-ben a Magyar Tudomnyos Akadmia tagjai sorba vlasztotta, majd a kolozsvri egyetem dszdoktorv avattk.
s kitrt a II. vilghbor. 1943-ban a magyar csapatok oldaln a keleti frontra veznyeltk. I. s II. osztly nmet Vaskereszttel rkezett haza. De a front egyre kzeledett hazja fel. Szlfldjt, a romn s orosz katonk tmadsaitl vdve, htrafele lpdelve hagyta el. Akkor nem tudhatta mg, hogy utoljra jrt e tjakon. s valban, mr csak lzas lmaiban, a gondolat szrnyain lopzhatott haza.
1945 hsvtjn elhagyta Magyarorszg terlett, maga s szerettei lett mentve. Ettl kezdve, ami letben meghatroz s kitrlhetetlen rtk volt – a szlfld, a tj, a nyelv, az emberek, a hazai leveg, az otthoni gondok s gondolatok – mveiben ltek tovbb.
Els llomsa Nmetorszg volt. A bajor erdben egy fakitermelsnl dolgozott. Felesgvel s ngy gyermekvel egy padlsszobban hzdott meg a „fldnfut grf”. Itt szletett meg, fatnkre helyezett rgpn, a bevallottan legkedvesebb s legnevezetesebb mve: A Funtineli boszorkny s a vilg lelkiismeretbe belekilt: Adjtok visza a hegyeimet!
Neve, ez utbbi mve s mg nhny hasonl lelklettel megrt rsa miatt, valamint katonai tevkenysge okn felkerlt a romn hatsgok feketelistjra. Szlfldjn 1945-ben hallos tletet hirdettek ki fltte, s a jog knyrtelen kvetkezetessge szerint azt rvnyben tartottk halla szomor pillanatig. s mg azon is tl. Megalz br, de messisi: tlet az igazsg krhoztatsa volt. Hbors bnsnek titulltk. Bevallsa szerint rtatlan volt. Tanja pros, amire a jog is ktelez: szava s szve, mindkett nemes. Teljes vagyont eltlire hagyta, csupn lelkt mentette cenon tlra.
1951-ben hajra szllt, elhagyta Eurpt. Szvben mentette egy kis np, az erdlyi magyarsg trtnelmi bnatt s hitte, hogy gygyrt tall r, „az Igazsg fldjn”. Erre tette r lett. Belekiltotta Amerika s a nagyvilg lelkiismeretbe: szlfldjn rab madr az igazsg.
Elszr egy ohii farmon bresknt dolgozott, mg fel nem figyeltek nagyszer titkaira. Egy katonai akadmia krte fel algebrt tantani. Tantvnyait megbabonzta szemlyisgvel. gy szerzett tudomst rla a Floridai llami Egyetem (University of Florida), s meghvta nmet s francia nyelvet, valamint eurpai irodalmat s trtnelmet tantani. Rgtn rdbbent az amerikai kztudat flrevezetettsgre a trianoni dnts ltal megcsonktott Magyarorszg s szlfldje, Erdly sorsval kapcsolatban. lett tette r a trtnelmi igazsg ismertetsre. Gyakran mellbe vgta azonban az amerikai ember rszvtlensge a dolgok irnt, melyeket letvel szolglt. Pratlan tehetsge rvn mveivel mentette a magyar szt s magyar lelkisget. Tette ezt hatalmas irodalomszervez igyekezetvel s teljes vagyonval, melyet Amerika s az „ameriks magyarok” juttattak neki.
Amerikai Magyar Szpmves Ch nven sajt kiadvllalatot alaptott. sszesen tizenkilenc magyar s negyvenhrom angol nyelv, leginkbb ismeretterjeszt tmj knyvet s folyirat sorozatot adtak ki, melyeket djtalanul kldtt meg amerikai kzpiskolk s egyetemi knyvtrak szmra. Wass Albert knyv- s folyirat kiad munkjnak a clja az volt, hogy felkeltse az amerikai olvaskznsg s a politikai krk figyelmt Erdly problmja irnt. S mikzben ilyen lzasan dolgozott hazjrt, Magyarorszgon s Erdlyben vtizedekig nem volt szabad a nevt sem kiejteni. Hallra tltk szellemt is. De feltmadt. Mr egy vtizede, hogy kzttnk jr.
t vvel ezeltt, 1998 februrjban, vadszpuskja oltotta ki lett. Vget vetett annak a klnleges, st klnlegesen nagyszer lettnak, amelynek jelszava: „ismertesstek az igazsgot s az igazsgszabadokk tszen”. Tl volt a kilencvenen. Sokan mondjk, hogy ngyilkos lett. Egyedl volt, vi nlkl. lete vge fel betegsggel kszkdtt, s meneklt a magny ell, amely gyerekkorban oly sokszor trsa volt. De mivel egyedl maradt, mernylet ldozata is lehetett. Nem zrhatjuk ki ezt a lehetsget sem, hisz lete folyamn a romn szervek gyllete az cenon tl tbbszr is megkereste.
Wass Albertet a Kolozsvri Reformtus Kollgiumban arra tantottk – amint kilencvenedik szletsnapjn maga idzte –, hogy nem hsi hallt kell halni, hanem hsi letet kell lni. megtette ezt. Utols leheletig. Szerette az igazsgot, gyllte a hazugsgot, ezrt halt meg szmzetsben, magyar VII. Gergelyknt.
Hamvait titokban hoztk haza. Egy rszt a marosvcsi Kemny vr parkjban helyeztk rk nyugalomra, a Helikoni asztalhoz kzel, msik rszt szlnek eresztettk az Istenszkn, a Kelemen-havasok magas cscsn, ahogyan rendelkezett. 1995-ben rta egyik bartjnak: „… ha befejeztem ezt az letet szelek szrnyn, csillag-svnyen hazatrek jra …”
Befejezsl lljanak itt bcsz szavai, melyeket, az szerkesztsben utols alkalommal megjelen amerikai jsgban jegyzett 1989-ben: „…a knyvek megmaradnak, s a nyomtatott bet szvs erejvel tovbbra is harcolnak Erdly nagyjairt – ahogy lehet. Szvem mlybl ksznm annak a maroknyi hsges magyarnak az nfelldoz kitartst, akik mindvgig mellettem maradtak s lehetv tettk, hogy legalbb ennyit megtegyek. ldja meg ket az r minden fjdalmas csalds kzepette a tiszta lelkiismeret isteni ajndkval. k megtettk, ami tlk tellett. Ha minden magyar kvette volna pldjukat, a magyarok dolga mskpp llna ma. Hadd bcszzam tlk a Szentrs szavaival: «Ismertesstek az igazsgot s az igazsg szabadokk tszen!» Az r irgalma legyen mivelnk s bocsssa meg sok-sok vtkeinket, amiket magunk krra ostoba gggel elkvettnk.”
forrs:http://www.hhrf.org
|