erdelyfold
Men

dvzllek a honlapon. Eu v urez bun venit! Erdlyrl sok informci sszegyjtve s minden egy helyen megtallsz. Kedved szerint nzegesd ket. Kpekkel csatolva. Forrsok feltntetve a cikkek vgn.

FOLDAL ERDLY ROMNIA lmnybeszmol rdekessgek

 
Chat
 
Oldal infrmcik

Szerkeszt: Vavyan
Nyits: 2011.05.20.
Tma: Erdly
Forrsok megjelentse:
cikkek vgn

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Vendgeim
Induls: 2011-05-20
 
Csng medence

 

A csngk

Magnak a "csng" sznak a jelentse mig nem tisztzott, vannak, akik annak "kborl", "vndorl", "csmborg" jelentst valljk, msok a "csonk" eredetet magyarzzk. Az emberek nagy rsze a "csng" szt automatikusan a moldvai csngkra alkalmazza, holott e nv alatt egyrszt olyan magyarokat rtenek, akik a moldvai s havasalfldi terleten lnek, de ez a szkelyektl klnvlt magyar csoportok sszefoglal neve is ez. Az elnevezsek abban egyeznek meg, hogy olyan nptredkrl van sz, amely az anyaorszgtl tvol, idegen krnyezetben mig megrizte sajtos etnikai jellegt, si nyelvjrst, anyagi- s szellemi kultrjt.

1. A moldvai csngk (moldvai magyarok vagy moldvai szkelyek)Kevs olyan szomor s hnyatott sors np l Eurpban, mint a moldvai csng. Az vszzados ldztetsek miatt kitrlhetetlenl beljk vsdtt az idegentl, ismeretlentl val flelem, gyanakvs. A csng-magyarok Eurpban egyedlll si npcsoportot kpviselnek. Nevkkel elszr 1443-ban tallkozunk, majd 1553-ban egy erdlyi oklevlben bukkan fel a "csng" elnevezs. Eredetket illeten sok nzet kelt lbra, melyek mra abban kristlyosodtak ki, hogy a moldvai csngk legkorbbi csoportjt a Krpt-medencbe be nem jtt magyarok alkotjk, de vannak kzttk Erdlybl kiteleptett szkelyek s ms kiteleptett vagy kiteleplt erdlyi csoportok is. Genetikailag a honfoglals kori magyarsg gnsszettelt s lettani jegyeit tkrzik s e jegyek azt bizonytjk, hogy "legalbb 750-1000 ve - vagy rgebben - egy helyben laknak" (Czeizel Endre). E honfoglalskor hatrrknt kinnhagyott magyarok a sok vszzados elszigeteltsg kvetkeztben mindmig megriztk a rgi, si magyar nyelvet, npmvszetet, hiedelemvilgot, vallst s zent.

Moldvai csng-magyarok teleplsei

A moldvai csngk a mohcsi vszig a magyar kirlyok vdelmt lveztk, papjaikat az anyaorszgtl kaptk. Ez a tmogats az orszg hrom rszre szakadsval megsznt; a falvak magukra maradtak s elszigeteldtek az ket krlvev idegen tengerben, magyar nyelv iskolik megszntek. Moldva s Havasalfld ortodox keresztny valls ellenslyozsra Rma misszionriusokat kldtt a moldvai csngk kz, de az 1623 s 1859 kztt kldtt tven misszis pap kztt egyetlen magyar sem volt. Ennek ellenre meg tudtk tartani rmai katolikus vallsukat. 1884 ta Iasi-ban (Jszvsr) rmai katolikus pspksg mkdik, ahol az eszes csng-magyarokbl romn papokat nevelnek. 1950-ben az utols magyar iskolik is megszntek s si npviseletket is a '70-es vekben kezdtk levetni. A romn statisztikk szerint 250 000 katolikus l Moldvban; a becslsek szerint ennek egyharmada - 80-100 000 - beszl magyarul.

Nprajzilag megklnbztethetk a Tatros-, az Uz-, a Szalonc-, az Ojtoz- s a Tzl-vlgyeiben l "szkelyes csngk", ezeknek anyagi kultrja nmi hasonlsgot mutat a cski s hromszkivel; az Aranyos-Beszterce torkolatvidkn Bk vros kzelben lak "dli csngk"; s a Moldova foly Szeretbe mlse tjn, Romnvsr kzelben l "szaki csngk". A csngsg vszzadokon keresztl megmaradt a fldjt tr parasztnak, minek kvetkeztben meg tudtk tartani si eszkzeiket s si fldmvessgket. A tanult iparosok s kereskedk, az rtelmisgiek s a birtokosok folyamatosan elhagytk seik fldjt.

A bukovinai eredet csngk. Amikor Mria Terzia elhatrozta a keleti vgek megerstst, 1760-ben generlist, br Buccowot (Buckow-ot) hatrrsg szervezsre a Szkelyfldre kldte megsrtve ezzel a szkelysg legszentebb jogait. A kirlyn tancsosainak javaslatra Cskmdfalvra gyjttte ssze a szkelyeket, hogy npgylsen vitassk meg a kialakult helyzetet. A sikertelen ksrlet utn a a kirlyn jabb szervezst rendelt el katonai ksrettel. A Mdfalvn csoportosan sszegylt szkelyeket 1764. janur 6-rl 7-ikre virrad jjel a csszri csapatok megtmadtk s sok szkely-magyart lemszroltak; a fegyvertelen emberekre gytzet nyitottak s a hzakbl kijv asszonyokat s gyerekeket lekaszaboltk. E siculicidium (szkelygyilkossg) hozadka 186 halott, 34 sebeslt s 400 fogoly volt. A maradk lakossg Moldvba meneklt, ahol Hadik Andrs altbornagy a moldvai bojroktl kapott fldbirtokokra teleptette le ket, ahol Fogadjisten, Istensegts, Jzseffalva, Hadikfalva s Andrsfalva kzsgeket alaptottk. Hivatalos visszateleptsk az 1800-as vekben kezddtt; 4000 szkely-magyart az Al-Duna menti Hertelendyfalva, Sndoregyhza s Szkelykeve kzsgekbe teleptettek - ezek az "al-dunai szkelyek", - 1883-ban tovbbi 3000 telepes kltztt Krass-Szrny megybe, az Arad melletti Gyorokra s Agokra, majd tovbbiak 1888-1892 kztt Dvavnyra, 1892-ben a Hunyad megyei Vajdahunyadra, 1900-ban a Temes megyei Babsra, a Kolozs megyei Vicre s a Beszterce-Naszd megyei Magyarnemegyre. A Moldvban maradt bukovinai csngk lete a kt vilghbor kztt ellehetetlenedett; a II. Bcsi dnts lehetv tette szmukra, hogy az akkori Magyarorszgra kltzzenek. 1941 mjusban mind az t falu npt Bcskba teleptettk, ahonnan 1944-ben mindenket htrahagyva menekltek a visszatr szerbek ell. Tengernyi szenveds s hnyattats utn 1944 tavaszn a Vlgysgben, Baranya, Vas, Veszprm, Zala, Fejr s Bcs-Kiskun megyei falvaiban leltek vgleges otthonra. A '60-as vekben sokan telepltek Budapest krnykre, pl. rdre.

A htfalusi csngk ("barcasgi magyarok"). A htfalusi (Siebendrfer vagy Sapte Sate-i) csngk a XI. szzadi magyar-beseny hatrrk maradkai, akik a Barcasg dlkeleti szegletben Brass kzelben Bcsfalu, Trks, Cserntfalu, Hosszfalva (ma: Szecsele), Brasstl tvolabb Tatrang, Zajzon s Prkerec nll teleplsein laknak. E terleteken kzelben k lakjk Apca, Krizba, Barcajfalu, Halmny s Szkelyzsombor falvakat is. Az eredetileg gyr hatrr-lakossg a kora rpd-korban a Dl-Erdlyben lak szkelyekkel gyarapodott s mai teleplseik a XIII. szzadban alakultak ki. Az oklevelek csak "szkelyeknek" nevezik ket. A szabad joglls htfalu eredetileg kirlyi birtok volt, amely lakossgnak egy rszt a krnykkre beteleptett szszok jobbgysorba slyesztettek. Mivel kevs termfldjk maradt, a szomszdos szsz kzsgekben vllaltak munkt s fakitermelssel foglalkoztak. A mlt szzad msodik felben a jobb meglhets remnyben sokuk a Regtba vndorolt ki, ahol a '30-as vekig a vrosi szemlyfuvarozst nagyrszt k lttk el.

A gyimesi csngk (a Gyimes-vlgyben l magyarok) a Cski havasokbl a Moldvba fut Tatros foly 30 km hossz s nhnyszz mter szles vlgyben Gyimesfelslok, Gyimeskzplok s Gyimesbkk kzsgekben lnek.Terletk eredetileg t szomszdos cski szkely kzsg tulajdona volt, amely terletet a XVII. szzadtl kezdve elszr legelbrlkknt kezdtek benpeteni. A Gyimesi-szoros lakossga nagyobbrszt cski szkelyekbl, kisebb rszben moldvai csng-magyarokbl s romnokbl tevdik ssze. Ffoglalkozsuk a havasi llattenyszts s a fakitermels. A npi kultra zrt helyzete folytn a szkely paraszti mveltsg si rtegt riztk meg.

forrs:http://www.szittya.hu