Fekvse
A Fogarasi-havasok a Csindrel-hegysg s a Barcasgi-hegyek kztt, az egykori Szeben s Fogaras vrmegyk terletn, a volt romn hatron emelkedik. Keleten a Barca patak vlgye, nyugaton az Olt foly hatrolja. Kelet-nyugati irny fgerince hatalmas falknt emelkedik ki a krnyez medenckbl, gerincmagassga mindenhol meghaladja a 2000 mtert.
Lersa
A hegysg, melynek lesen hatrolt fgerince mlyre bevgdott, hatalmas bstyaknt egyenesen nyugatrl keletre hzdik, aVrstoronyi-szorosnl (amely a Szebeni-hegysgtl vlasztja el) kezddik s hirtelen emelkedik 2000 m-nl nagyobb magassgra. Kelet fel a Capu Tamasului horpadsa (1556 m) vlasztja el Kirlyktl.
A felette zord s meredek, de sszefgg lncot kpez fgerincbl ritka szablyossggal gaznak ki szak fel egymssal prhuzamos, keskeny s felette meredek, de rvid oldalgak, melyeket kisebb-nagyobb patakok (Kerci patak, Ucsa, Brzai patak, Sebes) vlasztanak el egymstl. Csak a hegysg keleti rszben fakad Barca, mely egyttal a Kirlyk csoportja fel kpezi a hatrt, veszi keletnek tjt a barcasgi laply fel, mg a tbbi folyvizek mind egyenesen szaknak, az Olt fel sietnek.
A Fogarasi-havasok csoportja csaknem kzvetlenl a sksgbl emelkedik ki, csodlatos kpet mutat, mely csak a Magas-Ttrapanormjval hasonlthat ssze. 1800 m-ig nylik fel rajta a fenyves erd, azon tl szrksfehres sziklaormok s cscsok kvetkeznek, melyeket az v nagy rszben h bort. A mellkgak aljt lomberdk takarjk. Vlgyei tele vannak termszeti szpsgekkel, melyek a turistk kedvelt kirndulhelyei.
A Fogarasi-havasok dli oldalgai jval hosszabbak mint az szakiak s lassabban, de egyttal kevsb szablyosan ereszkednek a sksg fel. A Dimbovica itt a fvlgy, mely a hegysg vizeinek nagy rszt magba gyjti.
Hegyek
A Nagy-Vist s a Moldoveanu-cscs
A Fogarasi-havasok hegyei magassgi sorrendben (nem teljes lista): Moldoveanu-cscs (2544 m), Negoj-cscs (2535 m), Nagy-Vist(2527 m), Leszpez-cscs (2522 m), Buteanu-cscs (2507 m), Dara-cscs (2500 m), Zerge-cscs (2494 m), Podragu-cscs (2482 m),Nagy-rps (2468 m), Kis-rps (2460 m), Vaiuga-cscs (2443 m), Csortea-cscs (2427 m), Iezerul Caprei (2417 m), Paltin-cscs (2399 m), Lajta-cscs (2397 m), Netedu-cscs (2351 m), Serbota-cscs (2331 m).
ghajlata
ghajlata 1200 m-ig enyhe, kevss csapadkos, az vi kzphmrsklet 4-7 C, az tlagos csapadk mennyisge 700–1000 mm. 1300 m utn az ghajlat hvsebb, nedvesebb, az vi kzphmrsklet 2-4 C al sllyed, a csapadkmennyisg 1000–1200 mm-re nvekszik.
2000 m felett az ghajlat zordabb, a kzphmrsklet alacsonyabb 0 C-nl, a csapadk pedig tbbnyire h alakjban hullik. Az szaki oldalak nedvesek, hvsek, borsak, a dli oldal ghajlata kiegyenslyozottabb, derltebb.
Kzetei
A Fogarasi-havasok trkpe (1959) (romnul)
Geolgiai szempontbl a hegysg leginkbb kristlyos palbl ll, melyekbl szigetekknt kristlyos msztmegek emelkednek ki. Helyenknt grnit s porfr lp fel, a csillmpala klorit- s agyagpalra vltozik. A kristlyos palkra szak fel harmad- s negyedkori kpletek rakdtak le. svnyokban a hegysg nem gazdag.
Nvnyvilga
A hegysget alul mintegy szles vknt bkksk szeglyezik, melyek felfel haladva egyre inkbb keverednek fenyvesekkel. 1300 m felett a nvnyzet megvltozik, itt mr a fenyvesek az uralkodk. 2000 m felett az zord ghajlat akadlyozza a gazdag nvnyvilg kifejldst. Ezrt az erdk felett kzvetlenl fknt trpefenykbl s borksokbl ll nvnyzet helyezkedik el, ritkbbancirbolyafenyk is lthatk a jgkorszaki nvnyzet maradvnyaiknt. A magashegysgi zna fels rszein havasi legelk terlnek el. Jellemz virgai az alpesi harangvirg, az encin s a kamilla. A dli oldalon a mszkves terleteken nylik a havasi gyopr.
llatvilga
Az llatvilg szintn a magassg vltozsa szerint tagozdik. Alul az erdlak emlsllatok kzl a barna medve, a szarvas, az z, a vaddiszn, a mkus, a vadmacska, a menyt s aborz a jellemz. Feljebb a zerge az uralkod llatfaj. A madrvilgot alul a rigflk, a vrsbegy, a cinkeflk, a holl s az egerszlyv kpviseli. Feljebb a gerinceken s a havasi legelkn a kszli sas fordul el nagy szmban. A kgyk elfordulsa ritka, kzlk leginkbb a keresztes vipera fordul el 2000 m magassgig. A halak kzl a pisztrng szinte minden vzfolysban s tban megtallhat.
forrs: wikipdia
|