Lersa
„ |
A tordai hasadk a vulkni alkots egyik legbmulatosabb remeke; itt egy hegylnc tetejtl a talapjig kettrepedve. A kt telleni meredek fal kill szikli s mlyedsei mg most is egymsba illenek, a hromezer lpsnyi sziklafolyos hajlsai, megtrsei mindentt egyenkzek maradnak, csak imitt-amott mutat tgabb blket, hol a sziklarl id grgeteg kzuhanyokk porlasztotta a brcfalat; mg egyes sziklatornyok, mint a gt ptszet pillrei llnak el a falaktl, amiknek ormozata ma is a mnsterek cifra, fantasztikus prknyzatt mmeli. |
” |
– Jkai Mr: Egy az Isten |
III. Endre kirly 1291-ben tordai kereskedk rszre killtott kiadott kivltsglevele emlti elszr Thorda hasadkja nven, ksbb Torda Hasadka s Torda-hasadk neveket hasznltk 1767-tl, majd 1804-tl a Tordai hasadk nv terjedt el s hasznlatos ma is annak ellenre, hogy trtnetileg s logikai szempontbl helyesebb a Tordahasadk alak.
A kb. 2 km hossz szakadkon az Aranyosba ml Hesdt-patak folyik t. A hasadk kt oldaln Peterdi-gerinc s a Kvesbrc-Szindimszkgerinc hzdik, ezen sziklafalak 250-300 mter magasak. A falakban 32 feltrt barlang van, ezek kzl a legnagyobb a Porlik-barlang (75 mter hossz, 19 mter szles s 11 mter magas).
Geolgiai felptse, keletkezse
A hasadk a Torocki-takarban a mezozoikumban keletkezett vulkni s ledkes eredet kzeteken. A mlyben lev ofiolit kzetekre egy tengerelnts sorn jurakori mszk rakdott. A kzetek kevsb rtegzettek, szak-nyugati irnyak, a kzponti rszek inkbb tmbs szerkezetek. A hasadk menedkhz felli oldaln a mszknl rgebbi triszkor porfirittufa fordul el, mg a Peterd felli oldalon fiatalabbkrtakor meszes mrga s homokk tallhat. A trisz s krta kori kpzdmnyeken tl fiatalabb, harmadkori rtegek figyelhetek meg.
A jurakori mszkben a karsztosods hatsra elbb kisebb barlangok fejldtek, majd ezek kiterjedsvel, sszekapcsoldsval kiterjedt barlangrendszer jtt ltre. Ezeknek a rszei lehettek a hasadk mai barlangjai is. A bels regek nvekedsk sorn beszakadtak, mly dolinkatltrehozva ezltal, melyeknek sszeolvadsa rvn ltrejtt a ma ismert hasadk se, melyet ezutn fleg a Hesdt-patak erzis munkja alaktott, mlytett.

Nvnyvilga
Nyrdy Erazmus Gyula felmrse alapjn a Romniban elfordul 3500 nvnyfajbl itt 997 tallhat meg. A cscsok rnykban, a szlvdett szorosokban s a sziklahajlatok kztt megmaradtak a klnlegesgnek szmt harmadkori, jgkorszaki, fekete-tengeri, pannniai, sztyeppei, valamint alpesi nvnyfajok is. Napsttte oldaln szrazsgot kedvel sztyeppei nvnyek az erdlyi hangyabogncs (Jurinea mollis ssp. transsilvanica), csinos rvalnyhaj (Stipa pulcherrima) s hegyi rvalnyhaj (Stipa joannis) fordulnak el. Az rnykosabb oldalon a mrskelt nedvessget s rnykot kedvel nvnyek az uralkodak. Legjellegzetesebb a merev nylfarkf (Sesleria rigida), mely tmtt gyepvel egsz oldalakat lep el. Ebben a fsznyegben tallhat a tlevel szegf (Dianthus spiculifolius) s a bnti rdgszem (sikkanty) (Scabiosa banatica). A hasadk nevezetes fve a mindentt megjelen dszes zabf (Avenastrum decorum). Tovbbi kessg a gyszol imola (Centaurea atropurpurea), a mregl sisakvirg (Aconitum anthora), az illatos kankalin (Primula columnae), a magyar- (Iris hungarica), trpe- (Iris humilis) shomoki nszirom (Iris arenaria), Jo ibolyja (Viola joi), a havasi gyepekre jellemz csillog boglrka (Ranunculus hornschuchii), a havasi szirzsa (gerepcsin) (Aster alpinus), az illatos nefelejcs (Myosotis suaveolens), a henye boroszln (Daphne cneorum), az ris szegf (Dianthus giganteus), a osztrk srknyf (sallangos pofka) (Dracocephalum austriacum). Ritka sziklai nvnyek a Rochel ktrf (Saxifraga rocheliana), a bnti ldhr (Minuartia banatica), adlvidki grvlyf (Scrophularia lasiocaulis), Hoppe gyermeklncf (Taraxacum hoppeanum), a sziklai borkr (bds virnnc) (Thalictrum foetidum), az erdlyi berkenye (Sorbus dacica), a csikfark (Ephedra distachia), a tiszafa (Taxus baccata), stb. A ritka nvnyek legklnlegesebbikei a magyarfldi husng (Ferula sadleriana) amely Eurpban csak a Krpt-medence hat termhelyn s a tordai hagyma (turkesztni hagyma) (Allium obliquum) amelynek legkzelebbi lelhelyei az Url-hegysg dli rszn s Kzp-zsiban vannak. Felfedezse (1857) Wolff Gbor tordai gygyszersz nevhez fzdik. A hasadk benszltt nvny klnlegessgei tbbek kozott a hasadki sisakvirg (Aconitum fissuare), hasadki bogncs (Carduus fissuare), az pszirm tlevel szegf (Dianthus integripelatus), a tordai hlgyml (Hieracium tordanum).
forrs: wikipdia
|