Borszék Románia egyik legszebb fekvésű fürdőhelye, erdős hegyektől övezett széles völgyben fekszik, 9oo méterrel a tengerszint fölött, a Keleti Kárpátok azonos nevű kismedencéjében, Brassótól 220, Piatra Neamt-tól 120 km.-re, Marosvásáhelytől 130 km-re. „Aki teheti, menjen Borszékre, mert életet nyer...” mondta már 1883-ban az itt nyaraló Dr. Moldován Gergely. Ásványvizei és a különböző fizioterápiás kezelések szív-és érrendszeri megbetegedések, magas vérnyomás, tromboflebitisz, pajzsmirigy rendellenességek, gyomor és epebántalmak kezelésére kiválóan alkalmasak. Szubalpin éghajlata kellemes: ritkán fúj a szél, a nyári esők rövidek, levegője ózondús, páratartalma 73%, nyáron a nappalok kellemesen melegek, de sohasem tikkasztóak. Az ősz rendkívül szép, reggel és este hűvös van, de a nappalok mindig napsütöttek. A természetkedvelők, túrázók, gombászok paradicsoma. A horgászok is kipróbálhatják szerencséjüket Kis-Besztercében és hegyi patakaiban (10 km-re). A téli sportok kedvelői decembertől márciusig sízhetnek, szánkózhatnak, a terep kezdőknek és haladóknak egyaránt alkalmas. Borszék hírnevét ásványvizeinek köszönheti. A világkiállításokon sorozatosan oklevéllel és érmekkel kitüntetett gyógyvizeket Ferenc József nevezte a „borvizek királynőjének”. Gyógyulhat és üdülhet Borszéken. A mindennapi erdei séták mellett lehetőség van a Székelyföld nevezetességeit és a moldovai kolostorokat is meglátogatni -Agapia, Varatec, Secu, Sihastria, Neamt, Lazar kastely, Gyilkos to, Bekasi szoros,Bekasi to, Szovata, Medve to, Parajdi sobanya, Korond, Zetelaka. Testben és lélekben megerősödve térhet vissza otthonába. Szakemberek legutobi mérései szerint Borszék levegöje a legtisztább az összes romániai települések közül. Az amerikai üdülőparadicsomban , Berkeley Springsben rendezték az ivovizek világbajnokságát, ahol a borszéki ásványviz Aranyémet nyert 2004 - ben, vagyis a világ legfinomabb ásványvize.
http://www.borsec-turism.ro
Borvíz
A borvíz a szénsavat tartalmazó, többnyire savanykás forrásvíz erdélyi neve. A borvíz rendszerint nátrium-karbonátottartalmaz.[2] A forrás neve borkút. Nevét onnan kapta, hogy savanykás íze a borra emlékeztet. Székelyföld gazdag borkutakban, aki tehette, borkútról hordta az ivóvizet. Különösen nyáron borhoz keverve itták. Régebben a borvíz fuvarozása jövedelmező vállalkozás volt. A borvíz neve a Felvidéken csevice, a Dunántúlon savanyúvíz.
Újabban turisztikai jelentősége is kezd lenni az erdélyi borvíznek. Második éve tartják meg a Kovászna megyei Aquariust, a borvíz ünnepét, 2007-ben Mikóújfaluban, 2008-ban Sugásfürdőn kerül sor a rendezvényre. A sikeren felbuzdulva Hargita ésKovászna megye tervezi a „borvíz útja” megnyitását is.
forrás:wikipédia
|