Gyermek- s ifjkora
Erdly szaki rszn, a Szilgysgban szletett, rmindszenten [ld. a kpet], melyet ma Adyfalvnak neveznek. ntudatos, klvinista kisnemesi csaldbl szrmazik, amely eredett ht vszzadra vezette vissza. (A klt a honfoglal „Ond vezr unokj”-nak mondta magt a naiv, csaldi etimologizls, az Ad-Od-Ond lltlagos azonossgnak alapjn.) De Ady csaldja mr teljesen elszegnyedett, s rangjt a fiak hivatali plyafutsa tjn remlte visszanyerni.
Az apa, Ady Lrinc, paraszti sorban lt, szvs gazdlkodssal prblta megszilrdtani anyagi helyzetket; az anya, a papleny Psztor Mria, flt szeretettel gondoskodott kt figyermekk nevelsrl. Mindkettt gimnziumba, fiskolra jrattk, klnsen az elsszlttEndrvel voltak nagy terveik. Becsvgy csald, amely mintha egyszerre fogadn el s vonn ktsgbe a fennll hierarchia rtkrendjt: ltala akar felemelkedni, de nemessgt rgibbnek tudja azoknl, akik az orszgot uraljk. A kisri ntudat fontos csaldi travalja Adynak, s meghatroz szerepet jtszott politikai s mvszi magatartsnak kialaktsban.
Kzpiskolai tanulmnyait a nagykrolyi piarista gimnziumban s a zilahi reformtus kollgiumban vgezte. Zilahon rja els verseit, przai ksrleteit, Kossuth-dja meg is jelenik a helyi lapban. rettsgi utn a debreceni jogakadmira iratkozott be, de nem fejezte be jogi tanulmnyait. 1899 prilisban a fggetlensgi prti Debrecen cm lap munkatrsa lett. Itt jelentette meg els versesktett, Versek cmmel 1899 jniusban. A nagy pldakpnek, Csokonainak tulajdontott „garaboncis”, bohm let vonzotta, s ehhez az jsgr plya igencsak alkalmasnak mutatkozott. Csakhamar szksnek rezte Debrecent, a „Maradandsg vrost”, ahogy ksbb nevezte. (A magyar elmaradottsg egyik jelkpe lett kltszetben.) Nagyvradra szerzdtt, a szabadelv prti Szabadsghoz. Ekkor dnttte el vgkpp - a csald tiltakozsa ellenre -, hogy szakt a jogi plyval, s jsgr, r lesz.
A nagyvradi jsgr
Nagyvradot mr igazi vrosnak ltta. Vrbeli hrlaprk s szerkesztk kz kerlt, friss szellem, tjkozott, de a krlmnyek szortsban kibontakozni kptelen tehetsgek s fltehetsgek trsasgba. Sokat tanult j bartaitl, mindenekeltt a Prizst megjrt, mvelt, radiklisan antifeudlis szemllet s nla is fiatalabb Br Lajostl (1880-1948). Knyvek helyett tlnyomrszt emberektl szerezte - kvhzi s egyb beszlgetsek sorn - szles kr ismereteit. s az jsgokbl: szoksv vlt, hogy a fontosabb lapokat naponta vgigolvassa. Kivl rzkkel, sztnsen rtallt a hiteles hrforrsra; gyorsan s biztonsggal tjkozdott a kor politikai erviszonyaiban.
A szzadeln jsgrnak lenni hivatst s letmdot jelentett. Szerb Antal tallan llaptotta meg Adyrl, hogy az „jsgr-volta egyltaln nem vletlenszer. nem gy kerlt a sajthoz, mint Petfi... klti tehetsgnek jutalmakpp, s hogy meglhetsrl valamikpp gondoskodjanak. Ady elbb volt j jsgr, mint j klt, s mindvgig megrizte jsgr termszett”. Ezzel fgg ssze, hogy verseit is, miknt a cikkeit, knyrtelen pontossggal szlltotta a napilapok s folyiratok szmra, teht nem fordtott valami sok idt rlelskre; valamint az is, hogy kltknt elssorban „emberi dokumentumokat” kvnt adni, nem hitt semmifle elefntcsonttoronyban, s lland aggodalommal figyelte: mit szl verseihez a publikum; vgl pedig, hogy belemerlve a napi politikba, nmelyik verse gy hangzik, mintha vezrcikk volna.
Mr csaldi hagyomnya s neveltetse, a kuruc idk emlkt rz, szabadsgszeret krnyezet is az ellenzk soraiba lltotta Adyt. Mg inkbb odavitte temperamentuma; a tekintlytiszteletet csak nmagt illeten trte, akkor volt igazn elemben, ha ellentmondhatott. Nagyvrad kitgtotta ltkrt: bevonta t az orszgos politika kzdelmeibe, s megismertette vele az j idk j tanait, a polgri radikalizmus s a szocializmus eszmit. lesen tmadta a magyar feudalizmust konzervl erket. Publicisztikja jelentsebb ezekben az vekben, mint kltszete.
1903 szeptemberben jelenik meg j versesktete, a Mg egyszer, amely majdnem olyan visszhangtalan marad, mint a korbbi ktet. Pedig nhny vers mr ellegezi a ksbbi Adyt, gy pl. az els igazn r jellemz szerelmes verse, a Fantom (1900; Az n menyasszonyom cmmel bekerlt az j versek ktetbe is) jelzi az jfajta, megbotrnkoztatsul hirdetett ni eszmnyt: erklcsi magaslatra helyezi a perdita-szerelmet. Ennek az eszmnynek jegyben li Ady az lett is, egy fut kapcsolatnak kvetkezmnyt, vrbajt gy tekinti ksbb - mr csak Friedrich Nietzschnek, a felsbbrendsg prftjnak nyomn is -, mint a zsenilis embert az tlagostl megklnbztet kivltsgot.
forrs:http://magyar-irodalom.elte.hu
|