1607. februr 22-n temettk el Bocskai Istvn fejedelmet Gyulafehrvron. Idznk vgrendeletbl: „n Bocskai Istvn, Isten- nek kegyelmessgbl Magyarorszgnak s Erdlynek fejedelme, szkelyeknek ispnja… mint nemzetemnek, hazmnak igaz jakarja, fordtom elmmet a kznsges llapotnak elrendelsre s abbl is az n tancsomat, tetszsemet, igazn s j lelkiesmrettel (meghagyom) megrom, szeretettel intvn mind az erdlyieket s magyarorszgi hveinket az egyms kzt val szp egyezsgre, atyafii szeretetre.”
Kismarjai Bocskai Istvn (Kolozsvr, 1557. janur 1. – Kassa, 1606. december 29.) Erdly fejedelme 1605 s 1606-ban. Jelents szerepet jtszott a reformciban. Kzpbirtokos csald sarja, bocski Bocskai Gyrgy s lekcsei Sulyok Krisztina fia. A bcsi udvarban aprd, majd visszatrve Erdlybe, 1592-tl vradi kapitny s a trkellenes prt egyik vezralakja. Unokabtyja, Bthory Zsigmond fejedelem nevben 1595-ben kttte meg a trk elleni szvetsget II. Rudolf csszrral, ahogy a trkkel val szaktst ellenz politikai prt megtrsben is volt a fejedelem f tmasza. 1595-ben vezrlete alatt az erdlyi s havasalfldi hader Gyurgyevnl nagy gyzelmet aratott a trk seregen.
Az grt csszri segtsg azonban elmaradt, Erdly pedig egymaga a trk erejnek nem tudott ellenllni. Bthory lemondott, a fejedelemsg terlete csatatrr vlt s szinte teljesen elpusztult. Amikor 1602-ben Bocskai Istvn tiltakozott Basta tbornok rmuralma ellen, a Habsburgok perbe fogtk, Prgba internltk, s csak kt v mlva engedtk haza. A Habsburg uralombl kibrndulva bihari birtokaira hzdott vissza.
A trk terletre meneklt bujdosk nevben Bethlen Gbor arra biztatta, hogy lljon egy Habsburg-ellenes felkels lre, s ehhez a trk szvetsgt helyezte kiltsba. Levelezsk a kassai fkapitny, Belgiojoso kezbe kerlt, aki mr rgta leste az alkalmat, hogy lecsapjon Bocskai Istvnra, s birtokait elkobozza. A vgs veszlyben Bocskai Istvn megnyerte Nmeti Balzs s Lippai Balzs hajd kapitnyt, gy a hajdk ln 1604. oktber 14-rl 15-re virrad jjel lmosd s Bihardiszeg trsgben dnt gyzelmet aratott a csszri sereg felett. A hajdk s a hozzjuk csatlakoz jobbgyok ln indtotta meg Bocskai az idegen uralom elleni szabadsgharcot. Hamarosan csatlakozott hozz az idegen zsoldosok garzdlkodsa s az erszakos ellenreformci miatt lzong vrosi polgrsg, kznemessg, st a fnemessg jelents rsze is. 1605 vgre Magyarorszgnak a trktl el nem foglalt rsze s Erdly a felkelk birtokban volt, mikzben Bocskait 1605. prilis 17-n a szerencsi orszggyls Magyarorszg s Erdly fejedelmv vlasztotta. Rudolf vgl trgyalsokra knyszerlt. Bocskai is bkre hajlott, egyrszt azrt, mert a szabadsgharc eredmnyeit veszlyeztette a felkelk tborn bell a hajdk s a nemesek egyre lesed ellentte, msrszt pedig azrt, mert nem akarta magt a trk karjba vetni, ami pedig elkerlhetetlen lett volna, ha szakt a Habsburgokkal. A Porta a segtsg rgyn tovbbi terleteket akart magnak foglalni. Az 1606 vgn megkttt bcsi bke biztostotta a magyar rendi jogokat s a vallsszabadsgot, valamint a ht tiszai vrmegyt (Szabolcs, Szatmr, Bereg, Borsod, Abaj, Zempln, Ugocsa) Bocskai lete tartamra Erdlyhez csatolta. Az ugyanebben az vben megkttt, Bocskai ltal kzvettett zsitvatoroki bke a tizent ves trk hbornak is vget vetett. A szabadsgharc gyzelmeinek kivvit, a hajdk zmt Bocskai Istvn kiemelte a fldesri fennhatsg all, s kzssgi kivltsgokkal, katonskodsi ktelezettsggel a hajdvrosokban teleptette le sajt birtokn, ahogy a szkelysgnek is biztostotta korbbi kivltsgait. Vgrendeletben a fggetlen Erdly fenntartst kttte utdai lelkre, amelyik kedvezbb klpolitikai krlmnyek kzt majd megvalsthatja a szultn s a csszr birodalma kzt az orszg egysgt s a nemzeti kirlysgot.
„Magyarorszgtl, ha ms fejedelemsg alatt lesznek is, el ne szakadjanak. A magyarorszgiak (…) az erdlyieket el ne tasztsk, tartsk atyafiainak s vreknek, tagjoknak… Valameddig pedig a magyar korona ott fenn, nlunknl ersebb nemzetsgnl a nmetnl lszen, s a magyar kirlysg is a nmeteken forog, mindenkor szksges s hasznos egy magyar fejedelmet Erdlyben fenntartani, mert nkik javokra, oltalmokra lszen. Ha pedig Isten adn, hogy a magyar korona Magyarorszgban magyar kzhez kelne egy korons kirlysg al, gy az erdlyieket is intjk: hogy attl nemhogy elszakadnnak, vagy abban ellent tartannak, de st segljk tehetsgek szernt s egyenl rtelembl azon korona al, a rgi md szernt, adjk magokat.”
Nyrdszereda vros (korbban kzsgkzpont) Maros megyben. A Nyrdmente kzpontja, egykori mezvros, 1861-ig Marosszk szkhelye, rgi vsros helye, szerept ksbb Marosvsrhely vette t. Demeterfalva s Siketfalva 1936-tl, Nyrdandrsfalva 1941-tl, Nyrdszentanna 1968-tl csatlakozott hozz. Mg ht trsteleplse van: Kisszentlrinc, Szkelyb, Szkelymoson, Szkelysrd, Szkelytompa, Demeterfalva s Vece. 2003 ta jra vros.
Marosvsrhelytl 19 km-re keletre a Kis- s Nagy-Nyrd sszefolysnl fekszik. Nevt a Nyrd folyrl, illetve a teleplsen szerdnknt tartott vsrrl kapta. Az els rsos emlts a helysgrl Oppidum Zereda nven 1493-bl val. Mezvrosi rangja volt. Itt vlasztottk fejedelemm Bocskai Istvnt 1605. februr 21-n. 1745-ig itt tartottk Marosszk kzgylseit s trvnyszki lseit. 1606-ban mr vsrjoga volt, melyet 1790-ben II. Lipt bvtett ki, ekkortl mr hrom orszgos vsrt tartottak.
A 19. szzadban fejldse megllt, 1876-ban kzsgg minstettk vissza. 1910-ben 1524 lakosbl nyolc romn s t nmet kivtelvel mind magyarok. A trianoni bkeszerzdsig Maros-Torda vrmegye Nyrdszeredai jrsnak szkhelye volt.
1993-tl fiskolai kertszkpzs mkdik a kisvrosban. 1992-ben trskzsgeivel egytt 5865 lakosa volt, melybl 4925 magyar, 699 romn s 237 cigny volt. Nyrdszerednak 3902 lakosbl 3708 magyar, 134 romn s 59 cigny. A 2002-es npszmlls sorn lakossgnak 93%-a magyarnak, 4%-a cignynak s 3%-a romnnak vallotta magt.
A felekezeti megoszls a kvetkezkppen trtnt: reformtus 57%, rmai katolikus 19%, unitrius 15%, adventista 6%, Jehova tani 5%, ortodox 4%, ms valls 2%. Reformtus temploma a rgi gtikus templom kveibl 1838-ban plt, tornya 1898-bl val. A rmai katolikusok 1960-ban egy lakhzbl alaktottk ki a miszsi helyet, a mai templomot. Azeltt egy kpolna szolglt istentisztelet helyl, amely 1928-ban plt. A rgi kpolna 1984-tl az unitriusok tulajdonba ment t. 2004-tl a ftren j unitrius templom pl.
Bocskai Istvn fejedelem mellszobrt 1906. jnius 23-n avattk fel, ksbb a reformtus templomba menektettk, 1998 ta tallhat jra a ftren. 2008-ban feljtottk a kzponti parkot, amely a vros jellegzetes arculatt adja, s tadtk a szkkutat is a parkban. (Forrs: Wikipdia)
|