erdelyfold
Men

dvzllek a honlapon. Eu v urez bun venit! Erdlyrl sok informci sszegyjtve s minden egy helyen megtallsz. Kedved szerint nzegesd ket. Kpekkel csatolva. Forrsok feltntetve a cikkek vgn.

FOLDAL ERDLY ROMNIA lmnybeszmol rdekessgek

 
Chat
 
Oldal infrmcik

Szerkeszt: Vavyan
Nyits: 2011.05.20.
Tma: Erdly
Forrsok megjelentse:
cikkek vgn

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Vendgeim
Induls: 2011-05-20
 
Hunyadi Mtys

 

Hunyadi Mtys

Mig egyik legismertebb uralkodnk, kinek alakja kr a magyar nphagyomny egsz legendafzrt font. Az orszgt lruhban bejr igazsgos Mtys 565 vvel ezeltt szletett.

 

Mtys szlhza
Mtys szlhza

Hunyadi Jnos Szilgyi Erzsbet msodik fiaknt szletett Kolozsvrott 1440. februr 23-n. Szlhza ma is ll, az Kolozsvr legrgibb lakhza. Ksbb Mtys minden ad all felmentette az pletet, s mivel ez a kivltsg rendkvl rtkess tette, mig biztostotta arnylag vltozatlan fennmaradst.

Mg gyermek volt, amikor alaposan kiigazodott a trsadalmi s a politikai let terletn, nemhiba tartottk az orszg legmveltebb embernek. A latin mellett jl beszlt magyarul, csehl s latinul is. Gyakran tnt fel tolmcsknt apja mellett a fontos politikai trgyalsokon. 

Mg csak tizenegy esztends volt, amikor szemlyesen ttte lovagg Nndorfehrvrott Erdly vajdjnak kardjval.

 

 

Tz vvel idsebb btyjnak kivgzst rabknt lte t, majd V. Lszl kirly Bcsbe, azutn pedig Prgba vitette. Mivel 1457 szn V. Lszl pestisben meghalt, jv v janur 24-n a korbban apjt tmogat kznemesi rtegek segtsgvel Mtyst kirlly vlasztottk, de nagybtyja, Szilgyi Mihly szemlyben kormnyzt lltottak mell. A fiatal kirlynak nehz elvrsoknak kellett megfelelnie. A furak azt szerettk volna, ha engedelmes s jmbor lesz, a kznemesek tmogatst vrtk a nagyurakkal szemben, a vrosok a kls garzdlkodk megfkezst, a pnzromls megakadlyozst, a ppa pedig "Isten embert" kvnta ltni benne, aki majd kirtja az eretnekek s a mohamednok maradkt.

Mtys azonban gyorsan a sarkra llt, s megmutatta, hogy ezeket a korltokat nem hajland elismerni, s csorbtatlan kirlyi hatalomra trekszik. Meglep erlyessggel fogott hozz az ers kzponti hatalom megszervezshez. Garait levltotta, Szilgyit lemondatta s elfogatta, az ellensgesked furakat pedig legyzte. 1464-ben pedig megkoronztatta magt a III. Frigyestl nagy nehezen visszaszerzett Szent Koronval. 

 

 

Uralkodsa alatt igyekezett megersteni a kzponti hatalmat, a maga szmra biztostotta a vmszeds jogt, jjszervezte az adrendszert, Pnzgyi reformot hajtott vgre, s az gy megnvekedett jvedelmekbl jl szervezett zsoldos sereget lltott fel. Trsadalmi reformjaival a kznemessg politikai befolyst nvelte. A ndor hatskrt kiterjesztette, j kzponti hivatalokat lltott fel.

A trk elleni kzdelmet "csaldi rksgnek" tekintette, s mr a bels rend megszilrdulsa eltt a trk ellen fordult. Ehhez Nyugat-Eurptl nem kapott kell segtsget, ezrt megszerezte a cseh kirlyi cmet, meghdtotta Morvaorszgot, Szilzit. Bcs, Bcsjhely, Stjerorszg s Karintia ellen is hadba indult, de sikerei csak tmenetiek voltak. 
Hres volt mvszet- s tudomnyszeretetrl. Hres tudsokat s renesznsz alkotkat hvott udvarba. Vrakat, kastlyokat pttetett, hatalmas kdexekbl ll knyvtra (Bibliotheca Corviniana) mig hres maradt. 

1476-ban felesgl vette Beatrixot, a npolyi kirly lenyt, gyermekk azonban nem szletett. Ezrt lete utols veiben megprblta hzassgon kvl szletett fia, Corvin Jnos szmra biztostani a trnt. Nem volt mg tven ves, amikor egy nagyszabs trk elleni hbor elksztsben vratlanul meghalt Bcsben, 1490. prilis 6-n. Szkesfehrvrott temettk el.

forrs:sulinet