erdelyfold
Menü

Üdvözöllek a honlapon. Eu vă urez bun venit! Erdélyről sok információ összegyűjtve és minden egy helyen megtalálsz. Kedved szerint nézegesd őket. Képekkel csatolva. Források feltűntetve a cikkek végén.

FŐOLDAL ERDÉLY ROMÁNIA Élménybeszámoló Érdekességek

 
Chat
 
Oldal infórmációk

Szerkesztő: Vavyan
Nyitás: 2011.05.20.
Téma: Erdély
Források megjelenítése:
cikkek végén

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Vendégeim
Indulás: 2011-05-20
 
Királykő hegység

 

Kiralyko jezer.jpgKirálykő-hegység (románul Piatra CraiuluiErdély keleti részén helyezkedik el. A Bucsecs-hegységgel és a Leaota-hegységgelegyütt a Déli-Kárpátok legkeletibb részét alkotja. Nyugaton a Fogarasi-havasok és a Jézer-hegység, északon a Fogarasi-havasokhoz tartozó Szág-hegység, keleten a Bucsecs és a Leoata-hegység határolja. A hegység észak-keleti lábánál helyezkedik el Zernesttelepülés. A hegység egész területe a Királykő Nemzeti Park (Parcul Naţional Piatra Craiului) részét képezi.

Domborzat

A Királykő vonulata fordított L betűhöz hasonlít. Az kisebbik rész a kelet felé elnyúló 1816 méter magas Kis-Királykő. A nagyobbik vonulat a Nagy-Királykő, amelynek a legmagasabb pontja a 2238 méteres Pásztor-orom. További magasabb hegyek a Nagy-Királykőn:Grind-csúcs (2229 m), Hosszú-orom (2210 m). A Kis-Királykőt és a Nagy-Királykőt a Hasadék-nyereg (1660 méter) választja el egymástól. A Királykő területén 161 barlangot ismerünk, közülük a 367 méter hosszú Medve-barlang és a 629 méter hosszúDâmbovicoara-barlang a legnagyobb.

Éghajlat

A hegység évi középhőmérséklet 0 °C és 2 °C között változik. A hegygerincen nyáron is előfordulhat fagypont alatti hőmérséklet. Télen gyakran beáll a hőinverzió, amikor a hegygerincen melegebb van, mint a hegy lábánál lévő völgyekben és medencékben. Nagyobb magasságokban a szél szinte állandóan jelen van, és néha elérheti a 180 km/h sebességet is. A csapadék mennyisége évente 1000-1300 mm, amelynek 50%-a hó. Télen és tavasszal a keleti oldalon lavinák vannak.

forrás: wikipédia