Szekezet
Kt rszbl ll, kis- s nagykapu. Ha az utcaajtt s a nagy kaput kzs szemldkgerenda fogja ssze s az a sznsszekerekhez mrt magassgv emelkedik s kzs tetvel ltjk el; ezt nevezzk nagykapunak, ms szval szkelykapunak, pontosabban fedeles nagykapunak. A kiskapu ltalban ugyanolyan magassgra emelik, gy annak mrete nem vltozik, teteje viszont j alkalmat nyjt a dsztsre. "A kiskapu ltalban fl l szles, egy l magas; a nagykapu kt l szles, kt l magas. Ha ez az arny megbomlik, a kapu magas, vagy nyomott formj lesz." rja egy 16. szzadi krniks.
A kapunak sznt fa minden esetben szp sudr, bog nlkli fa. Csersavtartalma miatt a clnak legmegfelelbb a tlgyfa, illetve a cserfa volt, mivel igen ellenllnak bizonyult a korhadssal szemben. A kivlasztott fa alapanyagot egy vi szrts utn, flszraz llapotban kezdtk el faragni. Elszr a szkelykapu alapjt, a hrom fggleges, tglalap alap oszlopot, a "zbt" ksztettk el. Ebbl az alaposzlopbl hrom van, magassguk a fldtl ngy-t mter (a szkely kapukat gy tervezik, hogy a nagykapu alatt egy sznval jl megrakott szekr is knnyedn tmehessen). A fld alatti rsz ezen fell mg egy mtert jelent, e rsz vastagsgt eredeti mretkben hagyjk meg, ez a csutakfa. Miutn mindhrom zb elkszlt nagyjbl, mretket faragfejszvel egymshoz igaztjk. A zbk minden esetben flfel enyhn vkonyulnak. Vastagsguk egyezik a fls zrgerenda, a "kontyfa" vastagsgval. A kontyfa csaplyukaiba mlyednek a zbk tizent centimteres, levllazott csapjai, melyeket kt-kt faszeggel rgztenek a helykn.
Teht miutn elkszl a szkely kapu alapja, a hrom zb (mely meghatrozta a kis s a nagykapu helyt, mrett) s a kontyfa, kvetkezik a ktsek elhelyezse. A ktsek a kis- s nagykapuk sarkaira kerl erstsek. "Miutn a baltval s horgas fejszvel (kapafejszvel, szalukapval) kinagyolt ktseket a rendeltetsi helykre tettk, kicirkalmaztk (kirajzoltk) a kapu krvt s a ktsek bels vonalt." (Szatyor 1986: 102) A ktsek helyt szlessgknek megfelelen belevsik a zbkba s kontyfba, teht azok zsilipszeren lesznek a helykre illesztve. A kiskapu ktse a kontyfnak s a nagykapu fels szlnek vonaltl szmtva ltalban egy llel lentebb helyezkedik el. Az itt kimarad helyre (gerendakzbe), szintn zsilipszer rgztssel a kaputkr kerlt. Miutn mindezzel elkszltek, hozzfog a faragmolnr a kapu faragshoz, festshez.
Az elksztst s a dsztst a szkely kapu fellltsa kveti. Ezt a nehz feladatot tz-tizenkt ember veznyszra, hrom mozdulattal teljesti: belltja a zbkat az elre megsott gdrkbe. A rgzts a kvetkezkppen trtnik: a gdrbe kveket s fldet szrjk, ezltal kitlttik a csutakfa s a gdr fala kzti ressget. Termszetesen ezt a "tltelket" kemnyre dnglik. A mr ll kapuhoz llvnyt helyeztek, kvetkezik a tetzet. A kontyfn nyugszik a galambdc, illetve ms nven a "galambbg", illetve a fell cscsban zrd tet. Ketts szerepet tlt be: egyrszt vdi a kaput a csapadktl (kikpzse ezrt hztet formj), msrszt pedig galamboknak otthont ad dsztelem. Azok a kutatk, akik a szkely kapukat a vrkastlyokbl eredeztetik, az erklyek, filagrik, tekintk, illetve egyb figyelhelyek maradvnynak, elvonatkoztatsnak tekintik a galambdcokat.
A katolikus falvakban, hzaknl a kapullts utols lpseknt (akr csak a hzak esetben) egy fakereszt kerl a kapu tetejre. Innen szrmazik a monds: "Hla Istennek flkerlt a kereszt! – teht be van fejezve a munka, vgre rtek a dolognak. A szkelykapu minden alkoteleme teht, mg a csapok s a szegek is, fbl kszlnek. Az alkotelemei gy vannak stabilan, szilrdan sszeillesztve, hogy az csols ltal a kapu nem szenved krt eszttikai tekintetben sem.
-
"A kapu sokat elmondhat a hzigazdrl: tansthatja rendszeretett vagy rulkodhat hanyagsgrl." (Jvor-Klls-Ttrai 1978:160) Az ers, szp kapu csinos s gondozott hztjat sejtetett, valamint az els percben j benyomst keltett a belp vendg szemben. Minden egyes elkszlt szkelykapu mremek, egyedi a maga nemben. Az erdlyimagyarsg szmra a hovatartozs jelkpe. Trsadalmi szerepe is jelents, a szkelyek dolgos letnek a rsze, szereplje a szkelykapu.
-
-
-
Farags
-
-
A farags minden arra alkalmas felleten (kontyfa, kts) megjelenik, de kibontakozni mgis a kiskapu feletti ngyszg alak tbln, a "koronn" tud. Ezt a helyet egybknt a Kis-Kkll vlgyben "kiskapufle torncnak" nevezik. Ide, a kapu koronjra, bettjre kerlt a magyar koszors cmer, vagy Erdly cmere, ezek a nagy jelentsggel br jelkpek csakis itt, teht a fhelyen helyezkedtek el. A legszebben faragottak egybknt a hromszki kapuk.
-
Fellelhet dszek az gitestek (megjegyzend: a szkelyeknl a nap az lds jele), a madarak, a kelyhek, a nvnyi motvumok. Az oszlopokon jellemz a rzsa illetve a levlfzr vgigfuttatsa. Ezek ismtldse ritmikus, szvalakra emlkeztet, a kztk kimarad helyet kacsokkal tltik ki, melyek vgn gomb, tulipn, rzsa vagy csillag tallhat. Az oszlopok fls vgzdsn, egy plmalevlen elhelyezked klnll virgzat tallhat. A keret dsztse egymsra helyezett formkkal: virggal, csillaggal, rzsval, herelevllel, tulipnszrral, tulipnnal, boldogasszony-levllel, forgvirggal, palmettval, koronval, gyertyval, kereszttel, kehellyel vagy madrral trtnt. A kapuk teste minden esetben dsztelen marad.
-
Az oszlopok dsztsekor elszr vlaszt, majd kt mellkvonalakat hztak, majd a szleket szeglyez kerettel lttk el. A csiga-hullmvonalas, dombor dsztsek elksztse klnbz egyenes s grbe faragksekkel trtnt.
-
A virgmintk mellett – ritkbban – tallkozhatunk mrtani dsztformkkal is, pldul a legrgebbi rnk maradt szkelykapu esetben is, mely a marosszki mikhzi ferencrendi kolostor eltt llt, most pedig a Magyar Nemzeti Mzeumban tekinthet meg. A kapuoszlop als rsze faragatlan, majd flfel rzsa vagy levlfzr faragssal dsztett. E flfel fut dszek ritmikusan, szvalakot formzva ismtldnek, s a kztk marad teret gyakran kacsokkal tltik ki. A kacsok vgn gomb, tulipn, rzsa vagy csillag lthat. A zbk fels vgzdsnl ltalban egy kln virgzat van, amelynek alapja egy plmalevl. A gerenda kzti teret vonala keretbe foglalt dsz tlti ki. A keret kzept egyms fl helyezett virg, csillag, rzsa vagy pontokbl ll dsz (nha korona, kereszt, gyertya, kehely vagy madr) foglalja el. A kiskapu s a nagykapu testt nem dsztik. A hnaljktseken is tallunk nvnyi dszeket, de elmaradhatatlan itt a keleti oldalon a nap, a nyugati szlen pedig a hold s a csillagok. Ide kerlnek a feliratok.
-
A szkelykapukat rgebben csak faragtk, de a 18. szzad ta a dszeket gyakran festik is; a felksz indk szne sttvrs, az indn l hrmas levelek kkek, nha zldek fehr pettyekkel tarktottak; a rozmaringok mindig zldek. A sznezshez csak piros, fehr, zld s kk szneket hasznlnak, a kapukon a srga vagy a lila szn sohasem fordul el. A mongol kolostorok tetperemnek skjn a dombor cserpsor vgn fell sttebb, a homor cserpsor vgn fehr pikkelysort lthatunk. Nlunk a galambhz alatti gerendn, vagy a nagy- s kiskapu boltvn tallhatunk ehhez hasonl dsztseket.
-
A hnaljktseken tallhatak, elmaradhatatlan tartozkai a szkelykapuknak. Egyrszt elsdlegesen az pts idejt s az pt illetve a gazda nevt ismerteti, msrszt jkvnsgok, vagy zenetek vannak a betrnek.
Nhny srn hasznlt felirat:
-
-
A bjvnek szlls, a kimennek bkessg.
-
lds a bmennek, dv a kijvknek.
-
Bke a bejvre, lds a kimenre!
-
Bkessg a bemenknek, egszsg a kimenknek.
-
Ha e zajl nagyvilgban baj s bnat kerget, j szndk szvvel mihozznk betrhetsz.
-
Ha j szndk hoz, e kapun bejhetsz, klnben az ton fel s al elmehetsz.
-
Hzad lehet brhol, de hazd csak itt.
-
Isten hozott. Ha msz, Isten legyen veled.
-
Isten segedelmvel llttatta Beke Gyula s neje az r 1865. esztendejben!
-
J szv bart, bjhetsz.
-
seidnek szent hithez, nemzetednek gykerhez – testvr – ne lgy htlen soha.
-
Szves vendglt e kapu gazdja, de a gonosz embert furksbottal vrja. – Szves vendglt e kapu gazdja, de a gonoszt, lnokot vgkppen kizrja.
-
Szves vendglt e kapu gazdja, ki a fradt utast trt karokkal vrja.
-
Trj be hozznk vndor, ha erre visz az utad, ha j a szndkod, itt szeretet fogad.
-
Vndor! Ez a kapu nem akar kizrni, csak azt mutatja meg, merre kell bejrni.
-
Vndor, ha elfradsz az let tjn, bizalommal trj be e kapu alatt, ha j a szndkod, itt szeretet fogad.
-
-
forrs: wikipdia
|