erdelyfold
Men

dvzllek a honlapon. Eu v urez bun venit! Erdlyrl sok informci sszegyjtve s minden egy helyen megtallsz. Kedved szerint nzegesd ket. Kpekkel csatolva. Forrsok feltntetve a cikkek vgn.

FOLDAL ERDLY ROMNIA lmnybeszmol rdekessgek

 
Chat
 
Oldal infrmcik

Szerkeszt: Vavyan
Nyits: 2011.05.20.
Tma: Erdly
Forrsok megjelentse:
cikkek vgn

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Vendgeim
Induls: 2011-05-20
 
Romn nyelv

 

ROKONSG

A romn nyelv legkzelebbi rokonai, az jlatin nyelvek keleti csoportjnak tovbbi tagjai (az aromn, a meglenoromn s az isztroromn) a Duntldlre honosak. Beszliket a kzs vlach elnevezssel szoktk emlegetni.

A ROMN NYELV ELTERJEDSE

 

A romn hivatalos nyelv Romniban (kb. 20 milli beszl), Moldova Kztrsasgban (2,5 milli beszl), idertve Transznisztrit (az gynevezett Dnyeszter Menti Kztrsasgot) is, valamint a szerbiai Vajdasgban. Moldovban s Transznisztriban hivatalosan moldv nyelvnek nevezik. Az Eurpai Uni egyik hivatalos nyelve is a romn, valamint az jlatin nyelveket beszl orszgok szervezetnek, a Latin Uninak is.

Nagyobb szm romnajk nemzetisgek lnek Ukrajnban (kb. 410 000), Oroszorszgban (178 000), Szerbiban (88 000),Bulgriban (11 000) s Magyarorszgon (8000).

Igen jelents a romnul beszlk szma az emigrciban, fleg az utbbi vekben, br errl nincsenek pontos adatok: kb. 530 000 Spanyolorszgban, 370 000 az Amerikai Egyeslt llamokban,280 000 Olaszorszgban, 73 000Nmetorszgban, 60 000 Franciaorszgban, 51 000 Kanadban. Br nem lehet ket emigrnsoknak tekinteni, ide kell szmtani 250 000 romnul beszl izraeli llampolgrt is.

Kb. ngy milli szemly beszli a romnt mint msodik nyelvet. Romniban a lakossg 4%-a, a Moldovai Kztrsasgban ugyancsak 4%-a. Idegen nyelvknt beszlik valamilyen szinten Magyarorszgon (a lakossg 3%-a), Bulgriban s Cipruson (a lakossg 1%-a).

A romn nyelvet tantjk nemzetisgi nyelvknt a Romnival szomszdos orszgokban s idegen nyelvknt 38 orszgban.

A romn nyelv jelenlte az Interneten arnylag elg csekly (0,33%-os volt 2005-ben).

 

Terleti vltozatai

 

Azon nyelvszek szerint, akik a keleti jlatin nyelvvltozatokat nem kezelik kln nyelvekknt, a romn nyelvnek ngy fdialektusa (romnul dialecte) van:

  • a dkoromn (a Duntl szakra), az egyedli amelynek sztenderd nyelvvltozata van
  • az aromn
  • a meglenoromn
  • az isztroromn

E szempontbl a dkoromn dialektus tbb kisebb nyelvjrsra (romnul subdialecte vagy graiuri) oszlik.

Azok a nyelvszek, akik ezzel szemben a keleti jlatin nyelvvltozatokat ngy klnbz nyelvnek tekintik, a romn nyelv csak a fenti rtelmezs szerinti dkoromn, amely tbb nyelvjrscsoportra (romnul grupuri de graiuri) oszlik. Ezek szma vitatott, kett s hat kztt van:

moldv nyelvnek nevezett entits nem tvesztend ssze a moldvai nyelvjrssal. A moldovai beszlt nyelv ehhez tartozik, de az ottani sztenderd nyelvvltozat a romn sztenderd nyelvvel csaknem azonos, mg az is, amit Transznisztriban a (cirill) bcvel rnak.

A fenti nyelvjrsok kztti klnbsgek viszonylag cseklyek, beszlik kztt gyakorlatilag nincsenek klcsns rthetsgi gondok. Ezrt a romn nyelv, pldul a nmettel vagy azolasszal szemben egysgesnek mondhat, ugyanolyan mrtkben, mint a magyar nyelv.

Magyarorszgon van egy, a magyar tbbsg ltal a romkhoz tartoznak tekintett npcsoport, a besok. Ezek egy romn nyelvjrsbl szrmaz, archaikus elemeket rz, a roma nyelv ltal befolysolt nyelvjrst beszlnek.

 

HANGTAN

 

A romn nyelv hangtant hasonlsgok is, klnbsgek is jellemzik a tbbi jlatin nyelvek hangtanhoz viszonytva. A magnhangzk szma ht: a tbbi jlatin nyelvben is meglv [a], [e], [i], [o], [u] mellett kt sajtos hangzt hasznl: az [ə]-t (rsjele ) s az [ɨ]-t (rsjelei  s ).

Az [e], [i], [o], [u] magnhangzknak flhangz vltozataik is vannak. Ezek szmos kettshangzt s tbb hrmashangzt kpeznek magnhangzkkal.

mssalhangz-llomnyt, amely az itliai jlatin nyelvekhez ll a legkzelebb, 20 fonma alkotja: hat zrhang ([p], [b], [t], [d], [k], [g]), hrom zr-rshang ([ʦ][ʧ][ʤ]), kt orrhang [m], [n], egy perghang ([r]), ht rshang ([f], [v], [s], [z], [ʃ][ʒ], [h]) s egy nyelvoldali-kzelthang ([l]).

A hangsly htulrl szmolva az tdik sztagig brmelyik sztagra eshet.

SZKINCS

 

Nhny szrl felttelezik, hogy a trk-dk szubsztrtumbl szrmaznak, de ezek inkbb bizonytalan eredetnek tekinthetk. A ms ismeretlen vagy bizonytalan eredet szavak arnya 2,7%.

romn szkincs kzel 72%-a latin eredet. Ezekbl kb. 30% a latinbl rklt sz, a tbbi pedig fleg a 19. szzadban kerlt a nyelvbe jvevnyszknt a francia nyelvbl, a latinbl s az olaszbl. A romn nyelven bell alkotott szavak arnya csaknem 4%. Ezeknek tbbsge is latin vagy jlatin szavakon alapszik. Ms, nem latin nyelvek kzl a legnagyobb hatsa a romn nyelvre az szlv nyelvnek volt, a kzpkorban, de sok szlv szt helyettestettek vagy httrbe szortottak ksbbi nyugati jlatin jvevnyszavak. A romnokkal egytt l vagy a velk szomszdos npek nyelveibl is szrmaznak jvevnyszavak. Hatsuk mrtknek a sorrendjben, ezek a kvetkezk: magyarnmetjgrgbolgroroszszerbtrk,ukrnlengyelAngol eredet sz mg kevs volt 1988-ban[34] (0,07%), de 1990 ta ez a romn nyelv legfontosabb jvevnysz-forrsa. A sok jvevnysz az egyik oka a romn nyelvszinonimkban val gazdagsgnak. A romn szkszlet gy is gazdagodott, hogy meglv szavaknak jelentse(i) mell j jelentseket vett t ms nyelvekbl.

A romn szkincsnek is volt nmi hatsa ms nyelvekre, fleg a romnokkal egytt l npek nyelvjrsaira, de tallhat nhny romn sz a kzeli npek sztenderd nyelvvltozataiban is, a magyarban, a bolgrban, a szerbben, a csehben, a szlovkban, a grgben, a trkben, a belaruszban, a lengyelben, a macednban.

A nyelven belli szalkots legfontosabb mdszere a szkpzsprefixumokkal, de fleg kpzkkel, amelyek kszlete nagyon gazdag. Ellenben a szsszettel sokkal kevsb termkeny, mint a magyar nyelvben.

forrs: wikipdia