erdelyfold
Men

dvzllek a honlapon. Eu v urez bun venit! Erdlyrl sok informci sszegyjtve s minden egy helyen megtallsz. Kedved szerint nzegesd ket. Kpekkel csatolva. Forrsok feltntetve a cikkek vgn.

FOLDAL ERDLY ROMNIA lmnybeszmol rdekessgek

 
Chat
 
Oldal infrmcik

Szerkeszt: Vavyan
Nyits: 2011.05.20.
Tma: Erdly
Forrsok megjelentse:
cikkek vgn

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Vendgeim
Induls: 2011-05-20
 
Farsang

 

A hnap neve a latin eredet februus, amely a „tisztuls hnapja" jelents szerkezetbl rvidlt. Jeruzslemben mr a XV. szzadban nnepeltk Mria tisztulst.
Februr a farsang idszaka. A farsang vltoz hosszsg idszak, vzkereszt (janur 6.) utn kezddik s a hsvtot megelz negyvennapos nagybjt els napjig, hamvazszerdig tart.
A farsangi szoksok gykerei mg az kori Rmba, illetve Grgorszgba nylnak vissza, szmos eurpai s balkni elemmel tarktva. Az grg szaturnlik hst, az nnepsgek kirlyt pldul kockadobssal vlasztottk ki. Mindenki engedelmessggel tartozott neki, s mindent megkapott, amit csak kvnt, m a szaturnlia vgeztvel nmagnak kellett kioltania sajt lett.
A keresztnysg enyhtette a pogny szoksokat, tengedte ezt az idszakot a vidmsgnak, az egszsges letrmnek, a szrakozsnak. Rgen a fonhzakban folyt a mulatozs, bolondozs. Az utols sszejvetel felrt egy kis lakodalommal. Ilyenkor tsztt stttek, italt vittek, tlttt kposztt fztek, zenszeket fogadtak. A hajnalig tart mulatozst kveten aztn az egsz falut megmozgat nagy npi mulatsggal, a farsangtemetssel bcsztattk az elmlt vidm heteket. A jelenlegi farsangi blok ennek a hagyomnynak a folytatsa.

 

Farsang_2201529

A farsang a fiatal prok egybekelsnek az ideje is volt, ekkor tartottk egsz vben a legtbb lakodalmat. Ez a szoks az evangliumi knai menyegzre utal, amikor Jzus els csodatteleknt a vizet borr vltoztatta. A farsang a tl s a tavasz kzdelmnek szimbolikus megjelentse is egyben, a tl bcsztatsa s a tavasz vrsnak nnepe. A nagy evsek s ivsok idszaka ez, mellyel szimbolikusan a termszetet kvntk nagy bsgre ksztetni. A legtbb npszokst a farsangi idszak vgn, farsangvasrnap, farsanghtfn s hshagykedden tartjk. A farsang utols napjt jell hshagykedd elnevezs a hs elhagyst, a bjt kezdett jelzi. Msnap a hamvaz- vagy bjtfogad szerda mr a hossz bjt kezdett jelzi. Ismert volt mg a szerdt kvet csonkacstrtk elnevezs, mely onnan ered, hogy ezen a napon mg el lehetett fogyasztani a maradkot. Innen ered a monds: „Inkbb a has fakadjon, mintsem az tel maradjon".
A farsang vgi tltemets s tavaszvrs szoksa a klnbz vidkeken mskpp nyilvnul meg. Svidken szalmabbut ksztenek, amit Illysnek neveznek, s a telet jelkpezi. A halottsiratshoz hasonlan zokogs, jajveszkels kzepette elsiratjk, majd elgetik. Nyrdmentn v elejn, vzkeresztkor kt, paprkoronval kestett szalmabbut ksztettek: Csont kirly s Cibere vajda. A kt bbut farsang kezdetekor s a vgn is sszeverekedtettk. Az els alkalommal Csont kirly, msodszor, hshagykor Cibere vajda gyz. A XVI. szzadtl emltik Cibere s Konc, vagyis a Bjti telek s a Hstelek trfs kzdelmt. A farsangi hagyomnyok, szoksok egy rtege Nyugatrl terjedt el tjainkon. Erre utal, hogy farsang szavunk osztrk–bajor eredet s eredetileg a bjtt megelz jszakt jellte, majd kiterjedt az egsz nnepi peridusra. A karnevlt az olasz carne-vale, vagyis „hs, Isten veled" szlambl szrmaztatjk. A maskarzs, a karnevl Olaszorszgbl kerlt hozznk mg Mtys kirly idejben, ahol leghresebb a velencei karnevl. A farsangot a vros kzpontjban, szabad g alatt, a Szent Mrk tren rendezik. A velencei karnevl hatalmas sznjtk, ahol a vroslakk sznszek s nzk is egyben. Vilghres a rii karnevl. Rio de Janeiro, a volt brazil fvros utcin vonulnak fel a szambaiskolk tncosai. A szambazene afrikai eredet, eurpai elemekkel tvzve.
A farsang jellegzetes tele a fnk, ami osztrk eredet. A fnknak mgikus ert tulajdontottak. Ismert a szalagos fnk, ez az eredeti farsangi fnk, tovbb a rzsafnk, vagy ms nven csrge s a cseh fnk, ms nven talkedli vagy kttes fnk.
A Nyrdmentn vnleny - s vnlegnycsfolssal, csutakhzssal fejezõdtt be a farsangi bl s vele egytt az egsz farsangi nnepkr. Szentgericn a legnyek csapata a farsangon meg nem nõslt "vnlegnyeket" csutak, tusk el fogta s ezt vgig kellett hzzk az egsz falun. A csutakhz menet megllt a prtban maradt vnlenyoknl, megdngettk a kaput s csfuld mondkkat kiabltak. Az egykor bntetõ szoks trfs jtkk vlt, majd kikopott a hagyomnybl.
Alscserntonban a farsang farkhoz kt jelents esemny kapcsoldott. Egyik volt a bbgets, msik pedig a farsangi bl. A bbgets rendszerint a falu kzelben lev Kalcs- vagy Kalacs-hegyn trtnt, hogy a falubl is szemllhet legyen. A bbgets jelezte, hogy eltemetdik a rgi esztend s ezzel egyidben j kezddik. A farsangi bl a farsangi id vgt, valamint a bjt kezdett jelentette. Ezen tl mr tilos volt mindenfle mulatozs, vgadozs.
A farsangtemets a Svidk egyik legltvnyosabb nnepe, amire mg a falubl elszrmazott rokonok is visszatrnek. Minden vben nagy izgalommal, vrakozssal teli kszlds elzi meg, amelynek clja, hogy a sznjtk olyan tkletes legyen, mint mg soha. A hatvanas vekig inkbb a frfiak mulatsga volt, ezrt volt id, amikor a falu vezeti betiltottk, mondvn, hogy inkbb dolgozzon az a sok ember. Mindez szerencsre mr a mlt s a farsangtemets - br ma is a frfiak a fszerepli - napjainkra, klnsen Alssfalvn - soha nem ltott pompval szletett jj.

Farsangi mulatsgok janur 6.-al kezddnek s a hsvtvasrnapot megelz negyven napos bjt kezdetvel zrulnak. Vzkereszt napja a rmai katolikus magyarsg hzszentelsi nnepe, amikor a plbnos a csengettys gyermekekkel hzrl hzra jrva megszenteli a hajlkokat. Vzkereszttel kezddik a farsang, ami mind a fiatalok, mind pedig az idsek szmra a vidm sszejvetelek, trfs jtkok idszaka. Rgen a farsang idejn a fonhzakban minden este trtnt valami "bolondozs", nekeltek, tncoltak, jtszottak. Az utcafonkban, ahol egy-egy utca asszonyai estrl estre egytt fontak, beszlgettek, mindenki jl ismerte egymst. Ha valaki farsang idejn tvolmaradt a trsasgtl, a tbbiek utna mentek, s gy ahogy otthon talltk - ha ppen munka kzben is - lepedt dobtak r, sszektttk, sznkra ltettk, majd dob, cseng, rzmozsr flsikett zaja, az asszonyok rikoltozsa kzepette vittk a fonba. Farsang idejn nem hinyozhatott senki, mert akkor a jtk mr nem volt teljes rtk. A lnyfonk klnsen zajosok voltak, mert oda a legnyek is eljrtak, s a trfs jtkok hajnalig tart mulatozssal vgzdtek. Ha egy leny leejtette az orsjt, valamelyik legny gyorsan felkapta azt, s csak csk ellenben adta vissza. A fonhzi mulatozsok hshagy keddig, a farsang vgig tartottak. Az utols fonhzi sszejvetel, a fonvgzs, felrt egy kisebb lakodalommal. Ilyenkor stemnyt stttek, italt vittek, tlttt kposztt fztek. 
Erre az estre az asszonyok elhvtk frjeiket is, akik zenszeket fogadtak, s hajnalig tartott a tnc. Ezt kveten az egsz falut megmozgat nagy npi mulatsggal, a farsangtemetssel bcsztattk az elmlt vidm heteket. Legfontosabb kellke a telet jelkpez - Illysnek nevezett - szalmabb, amit ingbe, gatyba, mellnybe ltztetnek, zoknit hznak a lbra, kalapot tesznek a fejre s a halott-siratshoz hasonlan rettenetes zokogs, jajveszkels kzepette elsiratnak. A sirat asszonyoknak ltztt frfiak fejket bekormozva larcban, hossz fekete szoknyban gyszoljk "az elhunytat", mikzben a rangos htkznapi ruht lttt halottvivk kezt, lbt megfogva vgighurcoljk a falun. A menet ln halad a "pap" a "kereszttel", ami egy - aszalt szilvval, pattogatott kukoricval, szalagokkal - feldsztett gereblye, a kt zszlviv vllukra vetett – mogyorfaboton vrshagymafzrrel krbetekert kposzta - "zszlval". A menetet a falubli gyermeksereg s a muzsiksok kvetik utcrl utcra, mikzben Illys, a fszerepl, a siratnek szvegnek megfelelen hajladozik, letrdepel, lefekszik a halottvivk kezben. A siratasszonyok a falun vgig magasztaljk Illyst, dicsrve hibit, leszlva ernyeit. A nagyobb hats kedvrt egy-egy hz eltt elhaladva "felmagasztaljk" az ott lakkat, sznesen elmeslve ismert trtneteiket. A pap s kntor a tnyleges temetsen, a bbu getsn hallatjk hangjukat, a kenetteljes gyszbeszd s "zsoltrnekls" sorn. A menetet kecskk, glyk kvetik ugrndozva. Belecspnek a jrkelkbe, megkergetik a lnyokat. 
Kzben Illys "zvegye" talpig fekete gyszban zokogja el fjdalmt. A siratnek szinte vg nlkli s tetszs szerint varilhat, a helyzetnek megfelelen sokszor pikns ktrtelm szavakat beleszve a hallgatsg szrakoztatsra. Miutn az elhunytat kellkppen elsirattk, a falu vgn kirncigljk ingbl, gatyjbl s a halom szalmt meggyjtva nekelnek, tncolnak. A faluba visszatrve a kocsmban, majd este a farsangi blban folytatjk a vgsgot.

„Drga Illys mrt hagytl el,
Ifjsgom gy porlad el,
Itt maradtam zvegyen
Gyszba borult letem,
, jaj, , jaj, nnekem!

Mg szerettl, szerettelek,
Ha leltl, leltelek
Ms sarjra, nem nztem
Boldog vg volt letem,
, jaj, , jaj, nnekem!”

(forrs:http://www.utazas-erdelybe.hu)