erdelyfold
Men

dvzllek a honlapon. Eu v urez bun venit! Erdlyrl sok informci sszegyjtve s minden egy helyen megtallsz. Kedved szerint nzegesd ket. Kpekkel csatolva. Forrsok feltntetve a cikkek vgn.

FOLDAL ERDLY ROMNIA lmnybeszmol rdekessgek

 
Chat
 
Oldal infrmcik

Szerkeszt: Vavyan
Nyits: 2011.05.20.
Tma: Erdly
Forrsok megjelentse:
cikkek vgn

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Vendgeim
Induls: 2011-05-20
 
Erdlyben folytatott tevkenysgei

 

Bthory Istvn erdlyi fejedelem megvlasztst kveten a fejedelem oldaln harcolt a Habsburg-prtiak ellen. Radntnl kardjt a foga kz fogva tszott a Maroson, majd kt ellensges katont letertett, ami miatt a Bekes Gspr oldaln harcolk megfutottak. Ezrt a tettrt Bthory kinevezte az erdlyi fejedlemsg testrsgnek parancsnoknak. Bthory hadnagyaknt rdemeket szerzett. Kvette Bthoryt Lengyelorszgba is, ahol a magyar gyalogsg parancsnokaknt vgigharcolta a kirly orosz hadjratt. Tetteirt a kirly Szentelt lovagjai kz emelte. Bthory Istvn lengyel kirly oldaln 1576-tl 1582-ig harcolt Oroszorszg ellen egy szkely dandr parancsnokaknt, majd Rettegett Ivnnal kttt bke utn hazament Erdlybe. Bthory Istvnnak ksznheti, hogy a sfalvi sbnya kamaraispnja lett, de emelett Simnfalvn s Lvtn jelents birtokokat kapott.

Bthory Zsigmondtl nemesi cmet kapott, habr mint szkely ember eleve, mint minden szkely, nemesnek szmtott s fldadomnyt kapott. Bthory Andrsnak, majd Mihai vajdnak lett fvezre. 1601-ben szembefordult a havasalfldi vajdval s Basta tbornagy rmuralmval; elbb Bthory Zsigmondot igyekezett a trnra visszahozni, majd a goroszli csata utn maga llt a csszrellenes prt lre. Ekkor vette fel a fejedelem cmet is.

1603-ban trk segtsggel trt Erdlybe s kiverte a csszri seregeket, azonban mg ebben az vben Brass mellett (jlius 17-n) elesett a Basta seregei ellen vvott csatban. Levgott fejt Radu havasalfldi vajdnak vittk, testt Michael Weiss brassi br titokban temette el sajt kertjben.

Szekeres Lukcs Sndor: Szkely Mzes Erdly szkely fejedelme. Rszletek a knyvbl: "Szkely Mzes az Erdlyi Fejedelemsgegyetlen szkely fejedelme, akinek szemlyisge, lettja s trtnelmi hivatsa a magyarsg megmaradsrt folytatott harcnak olyan kpviseli kz sorolhat, mint az utols szabadon vlasztott magyar nemzeti kirly II. Jnos vagy ismertebb nevn Jnos Zsigmond, illetve az t kvet erdlyi fejedelmek kzl Bthory Istvn, Bocskay Istvn, Bethlen Gbor s II. Rkczi Ferenc. Ezek a nagy magyar szemlyisgek mindannyian arra tettk fel az letket, hogy a magyar nemzet fennmaradsnak intzmnyes kereteit tudjk megrizni, mert tudatban voltak annak, hogy a vilgtrtnelem sznpadn csak gy tud tartsan, sokig megmaradni s fejldni egy np vagy nemzet, ha ltezik az intzmnyes kereteket biztost llam, amelyen bell a trsadalmi, gazdasgi, kulturlis viszonyai rvnyeslni tudnak.

Szkely Mzes 1553-ban szletett Erdly udvarhelyszki Udvarhely vrosban lfszkely csald sarjaknt, de szlei kzl csak az apja nevt jegyeztk fel a krniksok, akik szerint Literti Szkely Jnosnak vagy rviden Literti Jnosnak, illetve Jnos deknak neveztk. Szkely Mzes szletsekor a Magyar Kirlysg az egykori eurpai nagyhatalombl mr hrom rszre szakadt, a kzps rszt elfoglalta a Trk Birodalom, de a Habsburgok terjeszkedsi politikjnak ksznheten a megmaradt Magyarorszg is kt rszre esett a Nyugati Magyar Kirlysgra s a Habsburgokkal szembell Keleti Magyar Kirlysgra. A Keleti Magyar Kirlysgot II. Jnos magyar kirly halla utn (1571) gy nevezik, hogy Erdlyi Fejedelemsg.

A 16. szzad Eurpja nem csak a kt nagy birodalom – a Trk s Habsburg – kztti harc vagy az un. jvilg meghdtsrt folytatott vetlkeds trtnete, hanem az j szellemi, egyhzi megjhods idszaka is, amikor megsznik a rmai katolikus egyhz kizrlagossga s elindul a keresztny egyhz megreformlsnak folyamata, helyet adva olyan kezdemnyezseknek, mint a luthernus, reformtus s unitrius egyhz megszletse.

Szkely Mzes erdlyi fejedelem letrl viszonylag kevesen foglalkoztak behatan s alaposan, mely annak tulajdonthat egyrszt, hogy volt az egyetlen szkely fejedelme Erdlynek, msrszt azrt mert a legkisebb magyar trtnelmi egyhznak, az unitriusnak volt a tagja, harmadsorban pedig azrt, mert csak mindssze hrom hnapig volt fejedelem.

A magyar nemzet tagjaiknt a szkelyeknek, - akik ugyan magyar nyelven beszltek s beszlnek -, vannak olyan sajtossgai, amelyek sokban meg is klnbztethetk a magyaroktl. A szkelyek eredetmondjuk, sajt hitk s a magyar krniksok szerint is igaz, hogy a szktktl, hunoktl szrmaztatjk magukat (ugyangy, mint a magyarok), de nem a magyarokkal egytt jttek be a Krpt-medencbe, hanem jval korbban. A szkelyek sajt hagyomnyaik szerint a hunokkal egytt jttek be a Krpt-medencbe s Atilla hun kirly Csaba finak nphez tartoztak, mely npi hagyomnynak lehet trtnelmi vals alapja is, hiszen az sszes magyar krnika ezt ersti meg. A hunok hatalmas npe valszn, hogy nem tnt el nyomtalanul a trtnelem slyesztjben, hanem ms npekkel keveredve, ha ms nven is, de fennmaradt ms npek alkotrszeiben. Itt termszetesen nem csak a magyarokat s szkelyeket kell rteni a hunok leszrmazottjnak, hanem rszben a bolgrok, japnok, koreaiak, ujgurok s ms npeket is ide lehet sorolni.

A szkelyek nem csak sajt identitsukrl vallott nzeteikben, hanem szmos egyb tulajdonsgukkal is klnbztek a magyaroktl. A 16. szzad kzepig a szkelyek nemesnek szmtottak, akik csak a magyar kirly koronzsakor vagy els fia szletsekor ajndkoztak egy-egy krt a kirlynak, de ezen kvl ms adterheteket nem viseltek, admentessgk gy maradhatott fenn sokig, hogy a magyar kirly vdelmben fejenknt ktelesek voltak sajt kltsgkn, fegyveresen megjelenni, akrcsak a magyar nemesek. A szkelyek hadserege jelentette az Erdlyi Fejedelemsg legfbb fegyveres erejt. A szkelyek sajtos trsadalomszervezete, sajtos intzmnyes jogaik, rott vagy a szbeszd alapjn szoksjogknt is rvnyesltek a Magyar Kirlysg s az Erdlyi Fejedelemsg fennllsa alatt, mint ahogy terleti autonmijukat is megriztk egszen 1877-ig. Mr a 13. szzad elejn (1235) emltik a trtnelmi forrsok, hogy a szkelyeknek ispnja, vagyis sajt vezetjk van, a Szkelyfld terleti megszervezsekor a kzigazgatsi egysgeik pedig nem a megyk, hanem a szkek, nmll sajt jogintzmnyeik voltak, stb. A szkelyek kztt maradt fenn legksbbi ideig a sajtos szkely, vagy szkely-magyar rovsrs, kzttk maradt fenn legtovbb a szntfldek, legelk, erdk s altalajkincsek kzssgi hasznlata, a kirlyi jog – a jus regium – pedig a legksbb terjedt ki rjuk, stb.

Szkely Mzes fiatal korban desapja mellett a szkelyfldi s kereskedelmvel foglalkozott, ugyanis desapja Literti Szkely Jnos volt az egyik els szkely skamars, miutn II. Jnos magyar kirly 1562-ben a szkelyek sorozatos lzongsa miatt fejedelmi tulajdonba vette, addig a szkely nemzet kzs tulajdont kpez sbnykat. II. Jnos magyar kirly korai hallt kveten a tbbsgben protestns erdlyi rendek, a katolikus Bthory Istvnt vlasztottk meg fejedelemnek. Erdlyben ugyanis mr 1568-ben trvnybe foglaltk – Eurpban elszr - a katolikus, reformtus, unitrius s luthernus vallsok egyenjogsgt, vagyis a vallsszabadsgot. A 16. szzad vge fel is az Erdlyi Fejedelemsg Eurpa egyik jelents s prosperl llama volt, lakossgnak tlnyom rsze magyar s szkely volt, akik mellett szszok, romnok s kisebb szmban ms npek is ltek. A francia Pierre Lescalopier, IX. Kroly kirly Franciaorszg kvetnek utazsa 1574-ben Erdlybe lersbl is megtudhatjuk ezeket az adatokat.

Bthory Istvn erdlyi fejedelem megvlasztst kveten egy kisebb belhbor trt ki, ugyanis a Habsburgok azt szerettk volna elrni, hogy ne az erdlyiek ltal szabadon vlasztott fejedelem legyen a vezet, hanem a bcsi udvarnak lojlis Bekes Gspr. Ebben a belharcban tnt ki Szkely Mzes, aki mint Bthory Istvn fejedelem testrkatonja, 1575 nyarn a Maros melletti Radntnl kardjt a szjba fogva tszott a folyn s olyan sikeres tmadst hajtott vgre, a tbbi katonval egytt, hogy a fejedelem kinevezte a testrsg parancsnoknak s rbzta a testrsgi dandr vezetst is. Bthory Istvn erdlyi fejedelmet a lengyel szejm Lengyelorszg kirlyv vlasztotta 1575. december 14-n, Bthory pedig szmos erdlyi magyar s szkely katont felkrt arra, hogy ksrje el t s segtse elkpzelseinek vgrehajtsban. Ezek kztt az erdlyi katonk kztt talljuk Szkely Mzest is, aki rszt vett Gdanszk vrosnak pacifiklsban, illetve a tbb vig tart lengyel-orosz hborban, ugyanis Rettegett Ivn orosz cr Lengyelorszg, Litvnia s Lettorszg jelents terleteit meghdtotta s mg tovbbi terleteket is meg akart hdtani. Bthory Istvn lengyel kirlyknt elrte, hogy az oroszok vissza kellett vonuljanak az elfoglalt terletekrl s olyan bkektsre knyszertette az oroszokat, hogy csak ezrt a tettrt is a lengyelek a mai napig egyik legnagyobb kirlyukknt emlegetik. Bthory tbb ezer erdlyi magyar s szkely katonja mellett vgig ott harcolt Szkely Mzes is, akit a kirly vitzsgrt „szentelt lovagg” ttt, majd a hbor befejezsvel 1583-tl a szkelyfldi Sfalva sbnyjnak kamaraispnjv nevezett ki s jelents birtokokat adomnyozott neki. Ebben az idben nslt meg, de els felesgnek mg a neve sem maradt fenn, ugyanis hamar meghalt. Ezt kveten elvette felesgl Kornis Annt, akitl kt figyermekk szltetett Szkely Istvn s ifj. Szkely Mzes. Sfalvi kamaraispnknt utoljra 1591-ben emltik utoljra az oklevelekben.

Szkely Mzes letben jelents fordulatot jelent –mint ahogy az erdlyi magyarsg letben is -, hogy Bthory Zsigmond fejedelem 1594-ben szaktott a Trk Birodalommal val bks egyttlssel s a Habsburgok mellett ktelezte el magt, orszgt s npt bevonva a hosszas tizent ves hbornak is nevezett trkellenes hborba. Szkely Mzes a trkellenes hborban szmos sikeres csatt vvott, de Facsd ostromnl megsebeslt. Ekkor szabadtottk fel a teljes Havasalfldet a trk uralom all, mely hborban az erdlyiek hadserege meghaladta az 50.000 ft – ami eurpai mrcvel mrve is igen jelents hadernek szmtott -, mely seregben a harc oroszlnrszt pp a szkelyek vvtk, akiknek Bthory Zsigmond meggrte, hogy ha kemnyen harcolnak a trkk ellen, akkor visszakapjk si szabadsgjogaikat. A gyzelmes hadjrat befejezse utn az idegbeteg Bthory Zsigmond azonban visszavonta adott szavt, ami miatt lzongs trt ki a szkelyek kztt, amit megtorls kvetett. Az ingatag lelk Bthory Zsigmond fejedelem harmadik lemondsa utn nagybtyjra Bthory Andrs bborosra bzta az Erdlyi Fejedelemsg vezetst, akit az orszggyls meg is vlasztott, de a hiszkeny papfejedelem nem vette szre, hogy a httrben a Habsburg Rudolf csszr biztatsra Mihly havasalfldi vajda (akit a romn trtnszek Vitz Mihlyknt, Mihai Viteazul-nak neveznek) tmadst fog intzni. Bthory Andrs fejedelem az erdlyi hadsereg vezetst Szkely Mzesre bzta, de a fejedelem tl ksn kezdte megszervezni a hadsereget, msrszt a Habsburgok ltal felbiztatott szkelyek egy rsze is Mihly vajda prtjra llt. Ilyen krlmnyek kztt 1599-ben az erdlyi hadsereg Schellenbergnl veresget szenvedett, a cski szkelyek mg a menekl bboros fejedelmet is megltk.

Szkely Mzesnek nem volt ms vlasztsa, mint sok ms erdlyi magyar s szkely nemes tbbsgnek, hogy letette a hsgeskt Rudolf csszr megbzsbl kinevezett Mihly vajdnak. Mihly vajda Szkely Mzest kinevezte az erdlyi hadsereg parancsnoknak, de hamarosan szembefordultak egymssal, Szkely Mzes el is meneklt Lengyelorszgba, hogy rgi bartja Jan Zamoysky lengyel kancellr fegyveresei segtsgvel zze ki a vajdt s a Habsburg-prti csapatokat. Szkely Mzes tvolltben az erdlyi magyarsg fegyveresei Miriszl mellett legyztk Mihly vajdt, aki elmeneklt. Az erdlyiek pedig jbl visszahvtk fejedelmknek Bthory Zsigmondot. A vajda s Giorgio Basta generlis Habsburg Rudolf pnzn felfogadott zsoldosokkal 1601. augusztus 3-i csatban Goroszlnl veresget mrt az erdlyi hadseregre, melyet Szkely Mzes s Csky Istvn vezetett. Basta generlis vallon zsoldosaival azonban Mihly vajdt is meggyilkoltatta, majd folytattk az erdlyi lakossg puszttst. Az erdlyi trtnelem egyik rdekes sznfoltja, hogy John Smith kapitny, a hres angliai utaz, ms angliai katonkkal egytt 1602. tavaszn tllt az erdlyiek oldalra s Szkely Mzessel egytt harcoltak a Habsburg zsoldosok ellen.

Szkely Mzes csapatai 1602. jliusban Tvis mellett veresget szenvedtek Giorgio Basta generlis zsoldosaitl, ami miatt az erdlyiek tbbsge a trk hdoltsgban lv Temesvrra meneklt, Bthory Zsigmond erdlyi fejedelem pedig vglegesen lemondott az Erdlyi Fejedelemsg trnjrl. Szkely Mzes, Bethlen Gborral s ms erdlyi hazafiakkal egytt 1602-1603 teln megszervezte Erdly felszabadtst, elnyerte a Trk Birodalom szultnjnak III. Mohamed jvhagyst arra vonatkozan, hogy Erdly fejedelme lehessen. Szkely Mzes 1603. mrciusban elindtotta csapatait az Erdlyi Fejedelemsg felszabadtsnak rdekben. Szkely Mzes s a fggetlensgprti erdlyi magyarok miutn a trk Porttl, Lengyelorszg vezetstl, a Krmi Knsgtl s Moldva vajdjtl, illetve az otthon maradt erdlyiektl btortst nyertek, megindultak csapataikkal az Erdlyi Fejedelemsg felszabadtsra. Ahogy tvette Szkely Mzes 1603. mrcius hnapban a fejedelmi szerzdslevelet, mely a trk Porta beleegyezst jelentette, hogy Erdly fejedelme lehessen, elindtotta Temesvron lv erdlyi csapatait az orszg felszabadtsra. Az erdlyi csapatok mellett, ott vannak Bekts pasa trk katoni is. Szkely Mzes csapatvezrei – Keresztesi Pl s Nagy Albert – szkely s magyar fegyveresek ln, kiegszlve trk s tatr fegyveresekkel 1603. mrciusban elindultak Karnsebes vrnak elfoglalsra. A lovas katonk mellett gyalogos csapatok is felvonultak, st kt nagy faltr gyt is felvontattak a vr ostromhoz. Keresztesi Pl s Nagy Albert igyekezett az ostrom megkezdse eltt grgetsekkel, ijesztgetsekkel s fenyegetsekkel rvenni a nmet zsoldosokat, illetve a vrban lv magyarokat, hogy adjk fel a vrost, hogy ezzel kmljk meg az embereket a flsleges vrontstl. A Karnsebes vrba meneklt magyar nemesek tbbsge, kztk Vajda Gyrgy a vros brja, Fodor Ferenc, Gndr Ferenc, Laczk Simon, Tth Mikls s msok egyetrtettek abban, hogy a vrat Szkely Mzes csapatai vegyk t a nmetektl. Msok azonban, kztk Vajda Istvn, Gerlistye Mikls, Theodorik Mikls, Jsika Mikls s ms Rudolf prti nemesek azonban nem rtettek egyet Karnsebes vrnak Szkely Mzes csapatainak val tadsval. Mr majdnem sszetkzsre kerlt sor a vrban, a kt tbor kztt, amikor Keresztesi Pl jabb s nyomatkosabb figyelmeztetsre, hogy ha tovbbra is ellenllnak, akkor a vrosban a harcok miatt mg a vros hzai is elghetnek, a vr lakosai beengedtk Szkely Mzes csapatait.

Szamoskzy Istvn lersbl az kvetkeztethet ki, hogy maga Szkely Mzes is bevonult Karnsebes vrba, ahonnan csapataival Lugos fel vonulta tovbb.remnytelenl megvdeni Lugos vrt, ugyanis mg Lugos vros katoni sem lltak mellje. Lugos vrparancsnokhoz Nagy Albert s Ali csausz kldttsgbe mentek, hogy fejezze be a vrkapitny az rtelmetlen ellenllst, ugyanis Szkely Mzes csapatai knnyszerrel be tudjk venni a vrat, annak ellenre, hogy mg az gyukat sem vontattk oda Temesvrrl. Ezt kveten a karnsebesi Gyurka Gyrgy s Somogyi Istvn, tovbb Lugos vros magyar polgrai szltottk fel a vr vdit, a felesleges vronts elkerlsre s Lugos vrnak feladsra. Szamoskzy Istvn az erdlyi szerbeket s romnokat illet eps megjegyzsn tl, azt is lthatjuk, hogy az erdlyi magyarokon kvl, mg az erdlyi szerbek s romnok is a fggetlen Erdlyi Fejedelemsg prtjn voltak, mert ket is nyomorgattk Basta kegyetlen zsoldosai. Karnsebesen szletett meg a fejedelem Mzes nev fia s itt halt meg pestisben ksbb a fejedelem felesge s nagyobb fia, Szkely Istvn.

1603. prilis 15-i tbori orszggylsen az erdlyi rendek megvlasztottk fejedelemnek, majd az orszg fvrosnak felszabadtsa utn 1603. mjus 9-n nneplyesen be is iktattk.

Szkely Mzes fejedelem 1603. mjus s jnius folyamn az Erdlyi Fejedelemsg nagy rszt sikeresen felszabadtotta – nhny szsz vros kivtelvel -, Basta zsoldosait Erdlybl kizte, de orszg-pt munkjt nem tudta folytatni, ugyanis a Habsburg kormnyzat megbzta Radu Serban havasalfldi vajdt, hogy tmadja meg a fggetlensgprti erdlyieket. A Habsburgok felbiztattk a cski s hromszki szkelyeket, hogy tmadjk meg a trvnyesen megvlasztott erdlyi fejedelmet, akiknek egy rsze csatlakozott is a havasalfldi vajdhoz, mg msok a szkely fejedelem prtjn harcoltak. Ilyen krlmnyek kztt 1603. jlius 17-n Brass melletti csatban veresget szenvedtek az erdlyiek, a vres csatban –melyet Erdly Mohcsnak is neveznek- mintegy 4000 magyar s szkely vesztette lett Szkely Mzessel egytt. Tovbb folytatdott a kegyetlen pusztts, ami azt eredmnyezte, hogy Erdly lakossga jelentsen megcsappant s ekkor kezdett megvltozni etnikai sszettele is.

Szkely Mzes fejedelem vezette harc a fggetlen Erdlyi Fejedelemsg vdelmben, ha ideiglenesen el is bukott, de nem volt eredmnytelen, mert hamarosan Bocskay Istvn vezetsvel, a kvetkez vben jbl megkezddtt a magyarsg nrendelkezsrt folytatott harca, mely kzdelem vgvel a Habsburgok knytelenek voltak bkt ktni, Bocskayt Magyarorszg s Erdly fejedelmnek elismerni."

(Forrs: wikipdia)