Jnos Zsigmond halla utn a speyeri egyezmny rtelmben Erdlynek Miksa uralma al kellett volna kerlnie (ebben az esetben Bekes Gspr lehetett volna a vajda), ugyanakkor II. Szelim szultn is killtotta azt az okmnyt (athname), amely megnevezte az j fejedelmet. Az erdlyi rendek a kritikus helyzetben gylst hvtak ssze, s 1571. mjus 25-n a gyulafehrvri orszggyls egyhanglag fejedelemm vlasztotta az orszg leghatalmasabb furt, Bthory Istvnt. Az athnamt csak ezutn hirdettk ki (ott is az neve szerepelt…), ugyanakkor a fejedelem, mint erdlyi vajda, titokban hsget eskdtt Miksnak is. A trkket csak az rdekelte, hogy a Kirlyi Magyarorszg s Erdly ne kerljn egy kzbe, ezrt volt jobb jellt Bthory, mint a Habsburg-prti Bekes, s ezrt jrultak hozz 1572-ben Bthory fejedelemsgnek rkletess ttelhez. Miksa ugyan szvesen elfoglalta volna Erdlyt, de emiatt, 3 vvel a drinpolyi bke utn, nem kockztathatott meg egy trkellenes hbort, gy j kpet vgott Bthoryhoz, st gy tett, mintha rlne is, hogy egy unitrius utn egy katolikus lett a fejedelem.
A j viszony azonban nem tartott sokig: Miksa tmogatta Bekes 1573-as Bthory-ellenes szervezkedst. A fejedelem azonban leszmolt ellenfeleivel: Bekes knytelen volt Magyarorszgra meneklni, vra, Fogaras pedig csaldjval egytt Bthory kezbe kerlt. Bekes azonban nem nyugodott: a Kirlyi Magyarorszg terletrl hadsereget gyjttt, Erdlyben pedig a szkelyeket s a szszokat igyekezett fellztani. Miksa a megresedett lengyel trnra vgyott, amire Bthory is jellt volt. Hogy kisse ellenfelt, Miksa tmogatta Bekes erdlyi akcijt. A fejedelem vgl 1575. jlius 8-n a kerelszentpli csatban vgleg legyzte ellenfelt, aki (miutn Miksa persze megtagadta t!) knytelen volt Lengyelorszgba meneklni. Bekes elleni hborban tnt ki Szkely Mzes, aki a radnti s a kerelszentpli csatkban olyan vitzl harcolt, hogy a fejedelem megtette t a fejedelmi testrsg parancsnoknak. A fejedelem mg a csatamezn felakasztat 5 elfogott furat, egy hnap mlva pedig orszggylsi jvhagyssal mg 43 Bekes-prtit (kztk 7 furat) vgeztet ki. A csatban kerlt fogsgba a kltBalassi Blint is, akit a fejedelem 1577-ig az udvarban tart. A gyzelemmel megszilrdul Bthory uralma (br III. Murd trk szultn Erdly ves adjt 10 000-rl 15 000 Ft-ra emeli), s a stabil Erdllyel a hta mgtt javul az eslye a lengyel trnra is.
Belpolitikjban a fejedelmi hatalom megerstsre trekszik: fellvizsglja a korbbi fejedelmi birtokadomnyokat, szmba veszi az llami jvedelmeket, fejleszti a kereskedelmet s a bnyszatot. Az erdlyi vallsi trelmet sem bolygatja (ugyanakkor megtiltja a tovbbi jtsokat), br clja a katolicizmus erstse a tbbsgben protestns fejedelemsgben. 1579-ben Kolozsvrra telepti a jezsuitkat, s mint vallsi jtt, a dvai vrbrtnbe zratja Dvid Ferenc unitrius pspkt. 1581-ben jezsuita kollgiumot alapt Kolozsvron, amely a mai Szegedi Tudomnyegyetem jogeldje. Udvarban Padovban vgzett rtelmisgiekkel veszi krl magt, innen indul pldul aWesselnyiek s a Bethlenek felemelkedse is. Maga a fejedelem is kivl politikai r, levelei stlusremekek. rzkeny llek lehetett, hiszen a zongora egyik sn: virginlon jtszott, amit sajt szobjban tartott. Uralma idejn volt az Erdlyi Fejedelemsg els virgkora.
(forrs: wikipdia)
|