erdelyfold
Men

dvzllek a honlapon. Eu v urez bun venit! Erdlyrl sok informci sszegyjtve s minden egy helyen megtallsz. Kedved szerint nzegesd ket. Kpekkel csatolva. Forrsok feltntetve a cikkek vgn.

FOLDAL ERDLY ROMNIA lmnybeszmol rdekessgek

 
Chat
 
Oldal infrmcik

Szerkeszt: Vavyan
Nyits: 2011.05.20.
Tma: Erdly
Forrsok megjelentse:
cikkek vgn

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Vendgeim
Induls: 2011-05-20
 
Politika

 

  • nll llamisg

Az Erdlyi Fejedelemsget sokszor nevezik nll orszgnak s a magyar llami szuverenits egyedli rzjnek a hrom rszre szakadt trtnelmi Magyarorszg korszaka alatt. A fejedelemsg az Oszmn Birodalom vazallusa volt ugyan, de ez nem jelentette a trkk kzvetlen uralmt az orszg fltt. Ez inkbb kt uralkod klcsns szerzdse volt, amelyet az erdlyi fejedelmek nknt vllaltak.

A fgg viszony mindkt orszg szmra elnnyel jrt. Erdly szmra a trk vdnksg egyenesen az nll llami lte biztostkt jelentette a szntelenl fenyeget Habsburg Birodalommal szemben. Az orszg uralkodit az erdlyi orszggyls szabadon vlasztotta. A megvlasztott fejedelem ugyanakkor hatalmi jelvnyeit a szultntl kapta, uralkodshoz annak jvhagysra volt szksg. Az erdlyi fejedelem vi adt (haradzs) fizetett az Oszmn Birodalomnak, kl- s hadgyeiben ltalban nem cselekedett a szultn egyetrtse nlkl. Belpolitikjban azonban teljesen fggetlen volt. Erdlyben nem llomsozott trk hadsereg. Csak a szultn nagykvete volt jelen Gyulafehrvrott, ugyangy ahogy az erdlyi fejedelemnek is lland diplomciai kpviselete volt Isztambulban (az gynevevezett „Erdlyi Hz”).

Az erdlyi fejedelmek tbbnyire igyekeztek nem tenni olyan lpseket, amelyek srtettk volna a trk szvetsget, pldul kerltk a Magyar Kirlysg jraegyestsre irnyul nylt klpolitikai tevkenysget. Cserbe a szultn is lemondott az erdlyi belpolitikba val beavatkozsrl s a fejedelmek nllsgnak brmifle korltozsrl. Ha ezzel prblkozott volna, akkor az Erdlyi Fejedelemsg, mint az egykori Magyar Kirlysg utda, a magyar kirlyknt uralkod Habsburgok kzbelpsre is szmthatott volna. Br ez a Habsburg kzbelps sohasem bizonyult valban hatkonynak, de a lehetsge elg volt ahhoz, hogy az erdlyi fejedelem visszarettentse vele a trkket. Ez volt az erdlyi fejedelmek hres „hintapolitikja”.

Erdly gy valban nll llam volt, szemben a havasalfldi s moldvai vajdasggal. A trkknek ugyancsak hbres kt romn llam a belpolitikjban sem volt nll, ugyanis a szntelenl a hatalomrt verseng vajdajelltek kiszolgltattk orszgukat a trk szultnok knynek, akik mindig a sajt - sokszor Isztambulban nevelkedett - kegyeltjeiket ltettk trnra.

  • Vallspolitika

16. szzadban szinte az egsz magyarsg a reformtus (klvinista) valls hve lett, amely a Habsburgokkal val szembenllssal is sszekapcsold „nemzeti gy” lett. MikzbenNyugat-Eurpban a kegyetlen vallshbork tomboltak, az els erdlyi fejedelem, Jnos Zsigmond az 1568-as tordai orszggylsen a vilgon elsknt trvnyben rgztette a lelkiismereti s vallsszabadsgot. A reformci erdlyi tmogatsa risi hatst gyakorolt a magyar tudomny s a magyar nyelv irodalom fejldsre is.

(forrs: wikipdia)