erdelyfold
Men

dvzllek a honlapon. Eu v urez bun venit! Erdlyrl sok informci sszegyjtve s minden egy helyen megtallsz. Kedved szerint nzegesd ket. Kpekkel csatolva. Forrsok feltntetve a cikkek vgn.

FOLDAL ERDLY ROMNIA lmnybeszmol rdekessgek

 
Chat
 
Oldal infrmcik

Szerkeszt: Vavyan
Nyits: 2011.05.20.
Tma: Erdly
Forrsok megjelentse:
cikkek vgn

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Vendgeim
Induls: 2011-05-20
 
A jelenkori Erdly trtnete (1918-tl)

 

Az Osztrk–Magyar Monarchia 1918 oktberre katonailag sszeomlott, s Magyarorszg is kikiltotta a fggetlensgt az szirzss forradalom nyomn. Ezzel egy idben a Romn Kirlysg csapatai jra hadat zenve megkezdtk Erdly, majd Partium s a Tiszntlmegszllst. 1918december 1-jn tartott gyulafehrvri romn nagygyls kimondta Erdly egyeslst Romnival, amit 1920-ban azantant hatalmak a trianoni bkeszerzdssel jvhagytak. A Krolyi-rezsim ezzel szemben a magyar sereget szlnek eresztette, gy aSzkely Hadosztlyon kvl senki sem vette fel a harcot a megszll erkkel - egszen a Magyar Tancskztrsasg 1919 mrciusi megalakulsig.

1918 utn, egy llamilag irnytott folyamat rszeknt a Krptokon tlrl rkez romnok telepedtek le nagy szmban. Ennek egyik oka, hogy sok (fleg rtelmisgi, hivatalnoki) lls resedett meg a magyarok anyaorszgba val tteleplsvel, s a romn llam sem szvesen foglalkoztatott az j kzigazgatsban magyarokat. Msrszt a trsg gazdasgilag jobb helyzetben volt, mint Romnia tbbi rsze, gy magasabb letsznvonallal kecsegtetett az ttelepls.

 

Az 1940-es msodik bcsi dnts visszaadott Magyarorszgnak 43 492 km²-t, Erdly szaki s keleti rszt, benne a 90%-ban magyarok ltal lakottSzkelyflddel, de kb. 1 060 000 romnnal is. Az 1941-es npszmlls a terleten magyar tbbsget mutatott ki. A holokauszt sorn sok, magt magyar anyanyelvnek vall szak-erdlyi zsidt hurcoltak el lakhelyrl – az 1941-es npszmlls adatai alapjn. A II. vilghbort lezr 1947-es prizsi bkeszerzds a bcsi dntseket rvnytelentette, a terletet jra Romninak tlte, annak ksznheten, hogy Romnia 1944-ben htbatmadta korbbi szvetsgeseit, a tengelyhatalmakat.

Az 1945 utn hatalomra kerlt j vezets kezdetben a kommunista eszme internacionalista jellege alapjn s a szovjet nemzetisgi politika mintjra kezelte a magyar kisebbsg helyzett. Nagy arnyban vettek rszt magyarok a kommunista prtban is, ahol a korbbi mellzttsg utn elismertk ket. A tbbsgben magyarok ltal lakott Szkelyfldn 1952-ben ltrejtt a Magyar Autonm Tartomny, melytl azonban 1960-ban elcsatoltk Hromszket, mshol pedig romn tbbsg terleteket is hozzcsatoltak s nevt Maros Magyar Autonm Tartomnyra vltoztattk. Ez az alakulat is csak nyolc vig llt fenn, 1968-ban megszntettk. Ceauescu a sovinizmus felerstse rvn prblta meg az egyre jobban elnyomorod orszgban hatalmt fenntartani. Az 1980-as vek vgn meghirdette a falurombolst, de ezt mr nem sikerlt vghezvinnie.

Az 1989. december vgi forradalom (a Ceauescu-diktatra megdntse) utn Romniban is megszlalhattak addig kegyetlenl elnyomott vlemnyek, hangok. A romn gazdasg nehzsgei is szerepet jtszanak abban, hogy a viszonylag fejlettebb Erdly egyre tbb lakja, gy romn, mint magyar, nagyobb nllsgot szeretne a tartomnynak. A Sabin Gherman erdlyi romn jsgr nevvel fmjelzett proTransilvania alaptvny tevkenysge is ebbe a keretbe illeszkedik bele, de a Krptokon tli romnsg krben nincs jelents tmogatottsga. A Pro Eurpa Liga szintn tmogatja Erdly soksznsgnek, sajtos kultrjnak megrzst. A romn soviniszta erk ellenzik Erdly vagy a Szkelyfldmindenfajta autonmijt. A Vatra Romaneasca nev szlssges, soviniszta romn szervezet, amelyben sok volt kommunista prttisztvisel s Securitate-tiszt tevkenykedik, 1990. mrciusban kirobbantotta az n. „fekete mrcius” esemnyeit, melyek sorn hallos ldozatokkal is jr etnikai zavargsokra is sor kerlt.

(forrs: Wikipdia)