Az Erdlyi Fejedelemsg a mohcsi csatavesztst kvet ketts kirlyvlaszts kvetkezmnyeknt jtt ltre. Megszervezsben nagy szerepet jtszott Frter Gyrgy plos rendi szerzetes. Az Oszmn Birodalom ltal tmogatott keleti magyar kirlysgbl alakult ki, amikor II. Jnoslemondott a kirlyi cmrl, gy lett az els erdlyi fejedelem Jnos Zsigmond nven. volt az, aki az 1568-as tordai orszggylsen a vilgon elsknt trvnyben rgztette a lelkiismereti s vallsszabadsgot a ngy hivatalos felekezet (katolikus, luthernus, reformtus, unitrius) szmra. A romn ortodox egyhzat hivatalosan nem ismertk el, mivel addig a felemelked romnok a magyar nemessgbe olvadtak be, a romnsg egsze pedig ekkor mg nem alaktott ki nll nemzeti mozgalmat, nem fogalmazta meg kvetelseit. Az erdlyi magyar fejedelmek tbbsgkben a reformtus (klvinista) valls hvei voltak. A reformci risi hatst gyakorolt a magyar tudomny s a magyar nyelv irodalomfejldsre.
Az Erdlyi Fejedelemsg a trtnelmi Erdly terletn kvl a volt Magyar Kirlysg ms terleteit is birtokolta. Ezt a szles terletsvot neveztk latin szval Partiumnak (magyarul „Rszek”). A Jnos Zsigmond s a Habsburgok kztt 1570-ben ltrejtt speyeri szerzds rtelmben ide tartozott a teljes Mramaros, Bihar, Zarnd, Kzp-Szolnok s Kraszna vrmegye, majd ksbb Arad, Temes s Szrny vrmegyk terlete is a Partium rsze lett.
Az Erdlyi Fejedelemsg fennllsa jelents rszben az Oszmn Birodalom vazallusa volt. Uralkodit az erdlyi orszggyls vlasztotta, de hatalmi jelvnyeit eredetileg a szultntl kapta, vi ad fizetsre volt kteles, valamint kl- s hadgyeiben is a szultnnak volt alvetve. Az Oszmn Birodalomtl val fggetlensget csak a legersebb fejedelmek alatt sikerlt biztostani.
A romn trtnetrs nagy jelentsget tulajdont annak a tnynek, hogy 1599. november 1. s 1601. augusztus 5. kztt Erdlyt rvid idre meghdtotta Vitz Mihly havasalfldi vajda. Azonban Erdly az uralma alatt is klnll marad. (Mihly vajdt Basta Gyrgy osztrk tbornok emberei gyilkoltk meg Miriszlnl.)
A 17. szzad els fele az Erdlyi Fejedelemsg virgkora volt. Bethlen Gbor fejedelem gyulafehrvri udvarban a tudomnyok s mvszetek bkez tmogatsra talltak. Bethlen Gbor a protestns uralkodk oldaln sikeresen avatkozott be a harmincves hborba, aminek kvetkeztben az Erdlyi Fejedelemsg nagyhatalmi rangra emelkedett Eurpban. A kt nagy erdlyi fri csald, a Bthoriak s a Rkcziak tbb kiemelked erdlyi fejedelmet is adtak.
Vasile Lupu, Moldva uralkodja (1634-1653) hangslyozni kvnva az erdlyi romnok nagy szmt, 1650-ben azt rta a trk Portnak, hogy Erdly lakossgnak egyharmada romn. Vasile Lupu a gyulafehrvri ortodox mitropolitval, Erdly meghdtsrl sztt terveket, de vgl is nem vgott bele ebbe a kalandba.
Az 1699-ben kttt osztrk-trk karlcai bke rtelmben Erdlyt visszacsatoltk a Habsburg uralom alatt ll Magyarorszghoz, de kzigazgatsilag klnllt az orszg tbbi rsztl, mert a Bcs ltal kinevezett kormnyz irnytotta.
(forrs: Wikipdia)
|