Erdly trtnelme az rsos forrsokbl az i. e. 1. vezredtl kvethet nyomon. A korbban itt l npek trtnete az idk homlyba vsz. Az indoeurpai (irni) nyelv ltart szktk, az agatrszk az i. e. 1. vezredben vndoroltak a Kelet-eurpai-sksgrl az Erdlyi-medencbe. Ekkor kezddtt el Erdlyben a vaskor. Az agatrszkrl Hrodotosz grg trtnetr tudst, aki szerint a Maros-foly(Marisz) mentn laktak, „trk szoks szerint ltek”, bks termszet s gazdag np voltak.
Utnuk kvetkeztek a keltk (i. e. 3-2. szzad), majd a dkok (i. e. 2. szzadtl i. sz. 106-ig). A dkok a trkok trzsei kz tartoztak. Rokonaik voltak a Duna-tokolat tjn l gtknak. Kezdetben Erdlyben tbb kisebb fejedelemsg ltezett. Ezek egyestsvel jtt ltreBurebista dk kirlysga, amely a Krptoktl a Fekete-tengerig terjedt.
106-ban, Traianus rmai csszr lgii tkeltek a Dunn, s elpuszttottk Burebista utdjnak, Decebalnak az orszgt. Eutropius trtnetr, azt lltotta, hogy az j tartomnyt az egsz rmai vilgbl („ex toto Orbe Romano”) npestettk be jra. A magyar trtnetrs szerint a dkok fokozatosan eltntek Erdly s a mai Romnia terletrl, mg a romn trtnetrs szerint folyamatosan itt laktak (kontinuits elmlet). Az elkvetkez msfl vszzadon t rmai provincia volt Dacia Traiana: csupa jvevny isten, latin, grg, szr, kelta, illr nevek maradtak fenn, alig akadt egy-kt trk hangzs nv.
Dcia volt az utols tartomny, amellyel az kori Rma gyarapodott, s az els, amelyet elvesztett: Aurelianus csszr 271-ben a gtok betrsei miatt elrendelte a kirtst: a lgik s a lakossg tteleplt a Duna jobb partjra, Moesiba. A magyar trtnetrs - lsd Erdly trtnett - nem lltja, hogy 271-ben a rmaiak teljesen kirtettk volna Erdly terlett.
Ezutn klnbz npek (vizigtok, taifalok, hunok, gepidk, vandlok) tvonulsi- vagy szllsterlete lett Erdly.
(forrs: Wikipdia)
|